No vedeli ste, že aj obyčajné stromy a kontakt s nimi vás dokážu vyliečiť? Všetko má však svoje pravidlá. Poradíme vám, ako na to.

Čo je dendroterapia?
Ide o liečebnú metódu, ktorá využíva liečivé vlastnosti stromov. Väčšina ľudí často ani netuší, že takmer všetky stromy, s výnimkou topoľa a jelše, majú priamy terapeutický účinok. Ak ho chcete využiť, stačí vám len sa oprieť o ich kmeň. Stromy takto liečia psychiku, stimulujú činnosť srdca, aktivujú metabolizmus, zmierňujú bolesti hlavy, znižujú účinky stresu a množstvo ďalších ochorení. Možno aj to je dôvod, prečo rady chodíte po lese, počúvate jeho zvuky a vdychujete jeho pachy.

Pozor na to, kedy žiadate
Na získanie energie zo stromu treba správny čas. Napríklad keď strom raší, uberá mu to energiu. Oslabuje ho tiež dlhý a výdatný dážď. V zime sa všetka energia hromadí v koreňoch, strom spí, odpočíva a vyžaruje oveľa menej energie. Vhodný čas na získanie energie je teda počas pribúdajúceho Mesiaca. Vtedy majú stromy väčšie liečebné a relaxačné účinky. A najúčinnejšie sú kvitnúce stromy.

Ako na to?
Vyberte si vhodný čas a nájdite si pekný zdravý strom na pokojnom, príjemnom mieste. Môžete si podeň sadnúť, objať ho alebo ho hladkať. Jednoducho, robte to tak, ako je vám to najpríjemnejšie. Strom vnímajte všetkými zmyslami - jeho kôru, vôňu, listy či ihličie. Zhlboka sa nadýchnite a nechajte myšlienky voľne plynúť. Alebo strom oslovte a poproste ho o pomoc s konkrétnym problémom. Na záver sa s ním rozlúčte a venujte mu kvietok alebo kamienok za jeho pomoc.

Vedeli ste, že...
Liečivé účinky stromov potvrdili aj vedci? V Holandsku sa 10-tisíc mladých ľudí podrobilo výskumu a ten potvrdil, že ľudia žijúci v blízkosti lesa boli o 20 percent menej chorí ako tí, ktorí žili v meste.