Nekonečné behanie po vyšetreniach nikoho nebaví: Poznáte svoje práva u doktora?

Pomôžeme vám trochu sa zorientovať.

Nahnevalo vás, že vás lekár odmietol poslať na odborné vyšetrenie? Nedovolili vám byť s dieťaťom v nemocnici? Ani by vám nenapadlo reklamovať prácu zubára, veď by ste aj tak nepochodili? Zmierili ste sa s tým, že každý mesiac platíte neprimerane veľa v lekárni? A vôbec netušíte, kto sa postará o vašu babičku, keď na geriatrii môže byť len obmedzený čas! Problémov, ktoré rieši každá z nás so sebou alebo s blízkymi u lekárov, je ešte oveľa viac, no my sme sa pokúsili pre vás zistiť odpovede aspoň na niektoré z nich.

K ODBORNÍKOVI ani za svet
„Napriek tomu, že som v poslednom čase schudla približne tridsať kíl a mala som bolesti, moja všeobecná lekárka ma odmietala poslať na odborné vyšetrenie,“ posťažovala sa nám päťdesiatročná Jana. Vedela, že podľa zákona môže pacient zmeniť všeobecného lekára po uplynutí 6 mesiacov od podpísania dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, no, žiaľ, túto podmienku nespĺňala. Zdalo sa, že zostane so svojimi zdravotnými problémami bez pomoci.

Poradili sme jej, aby sa obrátila na Asociáciu na ochranu práv pacientov SR, a tam pre ňu našli riešenie. Pomocou zdravotnej poisťovne, kam patrila, jej pomohli vyhľadať nového všeobecného lekára. Zároveň u predchádzajúcej všeobecnej lekárky zrušila dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Nový lekár ju ihneď poslal na ultrazvuk, krvné odbery a Jana sa konečne dočkala riadnej liečby.

Nekonečné behanie po vyšetreniach nikoho nebaví: Poznáte svoje práva u doktora?

K ŠPECIALISTOVI aj priamo
Výmenný lístok nepotrebujete na vyšetrenie u gynekológa, stomatológa, kož- ného lekára ani u psychiatra. Ak potrebujete len predpísanie okuliarov, ani u očného lekára. Samozrejme, v prípade úrazu môžete špecialistu vyhľadať aj bez odporúčania svojho všeobecného lekára. Pozor, musíte tak spraviť do 24 hodín od úrazu. Ak ste nespokojná s odborným lekárom, ktorého navštevujete, môžete ho zmeniť. Každý pacient má právo na výber poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Budete však potrebovať nový výmenný lístok odosielajúceho lekára.

POHOTOVOSŤ či urgent?
- AK NIE STE ZDRAVOTNÍČKA, nemôžete vždy vedieť, kedy treba vyhľadať ambulantnú pohotovosť a kedy urgentný príjem, prípadne volať záchrannú zdravotnú službu.
- V ZÁSADE PLATÍ, že ak máte závažný zdravotný problém, ktorý nepočká na bežné ordinačné hodiny vášho lekára, nečakajte a choďte na ambulantnú pohotovosť. Ordinačné hodiny Lekárskej služby prvej pomoci (LSSP) nájdete na stránke svojho VÚC (samosprávny kraj, župa).
- POHOTOVOSŤ VYUŽÍVAJTE, ak sa náhle zmení váš zdravotný stav alebo pri ochoreniach, ktoré neohrozujú váš život. V tomto prípade sa o vás lekári postarajú mimo ordinačných hodín, aj počas víkendov či sviatkov. Na pohotovosti vás vyšetria, ak treba, urobia vám aj doplnkové vyšetrenia, ako napríklad odber krvi či röntgen.
- URGENTNÝ PRÍJEM je určený predovšetkým ľuďom s priamym ohrozením života – teda s vážnymi a akútnymi zdravotnými ťažkosťami. Život ohrozujúce stavy sú najmä tie, keď badáte príznaky typické pre zlyhávanie srdca, mozgovú mŕtvicu či náhlu brušnú príhodu. Je to napríklad bolesť v hrudníku, stŕpnutie či ochrnutie časti tela, strata vedomia, silné bolesti a kŕče v bruchu. Urgentný príjem či zavolanie záchrannej zdravotnej služby využite aj v prípade hroziaceho anafylaktického šoku, po ťažkom úraze, dopravnej nehode a podobne.

Autor: Jana Brožíková
Foto: Profimedia