Predčasná menopauza
Diagnostikovali vám predčasnú menopauzu a nemáte ani štyridsať rokov? Klimaktérium je úplne prirodzený proces, ale až u ženy okolo päťdesiatky. Čoraz viac žien sa však dostáva do prechodu už skôr.  Prejavuje sa ako normálna menopauza, teda zmenami nálad, podráždenosťou, náhlymi návalmi tepla a studeného potu až po vynechávanie menštruácie a zníženú chuť na sex. Môže za ňu nesprávny životný štýl, ale aj pokles hormonálnej aktivity a útlm dozrievania folikulov. Vaječníky teda už neuvoľňujú vajíčka a neprebieha ovulácia.

Vedeli ste, že…
... predčasnou menopauzou trpí približne percento žien ešte pred dosiahnutím štyridsiatky? Ak vám menštruácia začne „haprovať“ medzi 41. a 45. rokom, ide o takzvanú skorú menopauzu.

s
Zdroj: Shutterstock

INFO
Asi 5 až 30 percent žien s predčasnou alebo so skorou menopauzou má v rodine pokrvnú ženskú príbuznú, ktorá takisto trpela skorým prechodom.

Príznakom predčasnej menopauzy môže byť aj nemožnosť otehotnieť. Iné typické príznaky nemusíte mať.
 

Pigmentové škvrny
Nepekné fľaky na pokožke vás môžu zaskočiť aj v mladších rokoch a vôbec nemusia súvisieť s vyšším vekom. Tmavé škvrny na tvári môžu dokonca trápiť už aj veľmi mladé ženy. Dobrá správa je, že ich vznik môžete ovplyvniť. Hyperpigmentácia vzniká zvyčajne na tej časti tela, ktorú najčastejšie vystavujete slnku. Teda okrem tváre sa môžu takzvané slnečné škvrny objaviť aj na rukách, pleciach a podobne. Prejavujú sa ako drobné, ploché a tmavé oblasti pokožky a sú svetlohnedé až takmer čierne.