Prechádzate počas nich z jednej fázy spánku do druhej, zobudí vás nočná mora alebo si musíte odskočiť. Prečo sa však budíte vždy v tom istom čase?

Bojíte sa spánku
Dôvodom pravidelného nočného zobúdzania môže byť strach zo spánku. Môže ho spôsobovať takzvaná posttraumatická stresová porucha - mozog je v strehu, aj keď spíte. Po prvej fáze hlbokého spánku prepne do akejsi „vyčkávacej“ fázy a vy sa môžete prebudiť na akýkoľvek vonkajší podnet. Problém je, že jednotlivé fázy spánku prebiehajú v pravidelných intervaloch, a tak sa môžete počas noci prebudiť aj niekoľkokrát vždy v rovnakom čase.

Neskoro jete
Neskorá večera vás môže zobudiť okolo polnoci. Vtedy trávi telo všetky tuky, ktoré ste za celý deň skonzumovali. Ak sa teda pravidelne zobúdzate práve v tomto čase, pouvažujte, čo ste jedli počas dňa. Nedobrovoľný budíček medzi polnocou a jednou hodinou však môže naznačovať aj vaše rozčarovanie, hnev či frustráciu.

s
Zdroj: Shutterstock

Pijete alkohol
Aj keď si myslíte, že po večernom pohári vína zaspíte ako vo vatičke, mýlite sa. Podľa Timothyho Roehrsa, riaditeľa výskumu pre poruchy spánku, máte bezprostredne po požití alkoholu síce naozaj lepší spánok, zaspíte rýchlejšie, dokonca môžete spať až o 3 hodiny dlhšie, ale má to aj nevýhody. Telo sa zbavuje alkoholu a to ho stojí úsilie. A táto námaha môže spôsobiť narušenie spánkového režimu.

Pijete kávu
Kofeín je stimulant, ktorý vás počas dňa udržiava v strehu. Jeho účinok zvyčajne trvá šesť hodín. Až po tomto čase môžete s istotou povedať, že ste ho z tela vylúčili. Ak teda chcete mať pokojný spánok, poslednú kávu by ste mali vypiť aspoň šesť hodín pred spaním.