Niekedy za tým môže byť stres, sviatky alebo zlý spôsob stravovania, napríklad večerné snorenie v chladničke. Čo sa deje s vaším telom, keď sa prejedáte?

Prvé signály

Ako prvý reaguje žalúdok, ktorý sa roztiahne nad svoju normálnu veľkosť, aby sa prispôsobil veľkému množstvu jedla. Rozšírený žalúdok tlačí na iné orgány, čo vyvoláva nepríjemné pocity. Toto nepohodlie sa môže prejaviť únavou, malátnosťou či ospalosťou.

Ako schudnúť 12 kíl? Na večerné prejedanie platí jednoduchý trik.
Zdroj: Shutterstock

Narušené trávenie

Na rozloženie potravy žalúdok produkuje kyselinu chlorovodíkovú. Pri nadmernom jedení táto kyselina zvykne stúpať do pažeráka, čo vedie k páleniu záhy. Keď jedlo zostáva dlho v bruchu, tlačí na bránicu, čo spôsobí plytké dýchanie. Žalúdok môže tiež produkovať plyny, čo spôsobuje nepríjemný pocit plnosti. A výsledok? Po najedení sa cítite ospalo, vyčerpane a bez energie – presný opak toho, čo prijímanie potravy predstavuje.

Každá z nás občas zhreší a nielen v jedle.
Zdroj: Shutterstock

Zmätené hormóny

Pri nadmerných množstvách jedla nevedomky nútite orgány, aby viac pracovali. Pri trávení sa vylučujú hormóny a enzýmy, aby rozložili jedlo. Dva najdôležitejšie sú hormón hladu grelín, ktorý stimuluje chuť do jedla, a leptín, ktorý ovplyvňuje metabolizmus. Keď ste nejaký čas nejedli, hladina grelínu stúpa a začne vám „škvŕkať“ v bruchu. Keď sa žalúdok naplní, uvoľní sa hormón leptín, ktorý signalizuje nasýtenie. Prejedaním sa však môže rovnováha týchto hormónov narušiť.