Plávanie je skvelá športová aktivita bez ohľadu na vek  a fyzickú zdatnosť. Ak tento rok nepôjdete k moru,  môžete si užívať letný relax v akvaparkoch, na  kúpaliskách či pri jazere.

Pri vode v pohode
Zdroj: Robo Hubač
Pri vode v pohode

Kde je plávanie bezpečné?

  1. V dostatočne veľkých neprehriatych prírodných jazerách alebo štrkoviskách. Prírodné kúpaliská majú samočistiacu schopnosť a ich voda je pre ľudské telo najvhodnejšia. V prehriatych jazerách sa však môžu rozmnožiť sinice, ktoré spôsobujú zdravotné problémy, najmä alergické reakcie. Zvýšenú opatrnosť vyžaduje kúpanie v lokalitách, kde sa zdržiava veľa vodného vtáctva.
  2. V akvaparkoch a termálnych kúpaliskách uprednostnite bazény s nižšou teplotou vody. Hoci je bazénová chémia pomerne vyspelá, u citlivejších osôb môže dráždiť sliznice a vysušovať pokožku. Pri vyššej teplote vody v termálnych bazénoch stúpa riziko infekcie, ale pri dodržiavaní technologických postupov je pre návštevníkov minimálne.
  3. Morská voda sa považuje za hygienicky neškodnú, ak sa pláž nenachádza v blízkosti prístavu alebo výtoku kanalizácie. Citlivým ľuďom však slaná voda môže podráždiť pokožku, preto sa po kúpaní v mori treba hneď osprchovať a prezliecť si čisté suché plavky.

Bazén nie je more
Zažili ste nepríjemné svrbenie, ekzém či iné ťažkosti po návšteve kúpaliska, wellnessu či iného zariadenia  s chemicky upravenou vodou? Chlór dráždi pokožku  a sliznice, narúša prirodzené pH v pošve, preto kontakt s chlórovanou vodou môže spôsobiť problémy na pokožke aj  v intímnych oblastiach. Pri narušení rovnováhy v pošve najčastejšie vznikajú kvasinkové infekcie – mykózy, menej často bakteriálne infekcie. Keď sa objaví pálenie, vyrážky či výtok, čím skôr vyhľadajte gynekológa.