Nielen, že môžu tieto lieky poškodiť váš tráviaci trakt, ale sú schopné spôsobiť život ohrozujúce poškodenie srdca a obličiek. Preto by ste nemali používať žiadne preháňadlá bez konzultácie so svojím lekárom, tobôž nie v kombinácii s ďalšími diétami a experimentovaním s jedlom.

Dôsledky na zažívací trakt
Ak ste si nedali povedať a užili ste v poslednom čase príliš veľa preháňadiel, vaše hrubé črevo sa na nich môže stať závislé. Problém nastáva vtedy, keď si črevo zvykne „nepracovať“. Keď sa budete chcieť pravidelne vyprázdniť, budete musieť použiť ďalšie preháňadlo. Nakoniec, nebudete môcť mať stolicu vôbec bez použitia laxatív.

Nepoužívajte žiadne preháňadlá bez konzultácie so svojím lekárom.
Zdroj: Shutterstock
Nepoužívajte žiadne preháňadlá bez konzultácie so svojím lekárom.

Výživové dôsledky
Či už používate rektálne čapíky alebo ústne tablety, preháňadlá vytvoria život ohrozujúce nutričné nedostatky. Čo to znamená? Laxatíva totiž telo zbavujú aj vody, ako aj základných živín a vitamínov. Hmotnosť síce stratíte, ale je to len výsledkom dehydratácie. Akonáhle sa zase napijete vody, máte to späť. Dehydratácia môže spôsobiť rozmazané videnie, mdloby, poškodenie obličiek, slabosť a v niektorých prípadoch aj smrť.