Žiaľ, stále platí, že približne 30 percent žien na Slovensku diagnostikujú až v pokročilých štádiách tohto ochorenia. Priemerne až 300 žien ročne zomrie úplne zbytočne, pretože pravidelne neabsolvujú skríningové mamografické vyšetrenie, ktoré je schopné odhaliť rakovinu včas, keď sa ešte dá liečiť. Dokáže totiž zobraziť nádor o 3 až 5 rokov skôr, než je hmatateľný.

Mamografické vyšetrenie dokáže ochorenie odhaliť už v začiatkoch.
Zdroj: Shutterstock

Dotyk, ktorý zachraňuje život
Pre ženy do 40 rokov je určená sonografia, mamografia je pre staršie ženy. „Ak je žena skúsená a svoje prsia dokonale pozná, dokáže si sama odhaliť aj nádor veľkosti nad jeden centimeter,“ hovorí onkologička Bibiana Vertáková Krakovská. No neoceniteľnú úlohu hrá podľa nej aj samovyšetrenie prsníkov, ktoré zvládne každá z nás doma, napríklad počas rannej sprchy. Napriek tomu, že to trvá maximálne 5 minút, len mizivá časť žien si nájde čas raz za mesiac.

Samovyšetrenie v skratke
* Tri štvrtiny žien o ňom vedia, aj o jeho dôležitosti, no v skutočnosti ho vykonáva len 10 percent žien.
* Odborníci ho odporúčajú každej žene od dvadsiateho roku života.
* Na začiatku sa robí každé tri mesiace, po tridsiatke každý mesiac, najlepšie 3. až 4. deň po skončení menštruácie bruškami prstov, ktoré sú najcitlivejšie.
* Ak si niečo nahmatáte, neľakajte sa. Väčšina hrčiek vzniká v dôsledku prirodzených hormonálnych zmien počas menštruačného cyklu, po infekcii, poranení, ale aj pri užívaní niektorých liekov.
* Viac informácií aj podrobný návod na samovyšetrenie nájdete na www.nierakovine.sk