Žijete v napätí?
Práve na stres a rýchlejšiu stratu pigmentu si posvietili vedci na Harvardovej univerzite. Melanocyty podľa nich produkujú farebné pigmenty predovšetkým vtedy, keď je organizmus vo fáze regenerácie a oddychu. Aby zistili, či existujú súvislosti medzi stresom a skorším šedivením, podrobili záťažovému testu myši. Po období zvýšeného stresu sa prirodzený farbiaci pigment akoby predčasne vyčerpal. Stalo sa tak počas niekoľkých dní. Výskumy v tomto smere pokračujú, ale vyhýbať sa chronickému stresu a vedome pracovať na jeho odbúravaní sa určite vyplatí. Rozhodli ste sa radšej každý nový sivý vlas vytrhnúť? Nie je to najlepší nápad, určite vyrastie opäť sivý a navyše si môžete poškodiť vlasový korienok. Dosiahnete len to, že nevyrastie vôbec.
Narušená spolupráca
Čo všetko môže urýchliť starnutie vlasov? Dávajte si pozor na agresívnejšie farby, ktoré majú negatívny vplyv na vlasovú pokožku. Najmä zložky ako amoniak, chlór, sírany alebo fosfáty. Zbytočne ju vysušujú, čo vedie k tomu, že vlasy postupne strácajú silu a vitalitu. Ak si však myslíte, že sivý vlas má automaticky aj inú štruktúru, nie je to presne tak. „Treba si uvedomiť, že vlas sám osebe a jeho farba sú dve rozdielne veci. Vlas sa tvorí a vyrastá z vlasovej cibuľky a za farbu sú zodpovedné pigmentové kmeňové bunky, ktoré tvoria pigment,“ objasňuje odborníčka. „Je bežná spolupráca týchto skupín, ale z rôznych príčin môže dôjsť k jej narušeniu. Jednoducho povedané, vlasy sa nezmenia na šedivé, ony tak vyrastú.“ Za postupným vysušovaním vlasov sa väčšinou skrývajú celkové zmeny v organizme, ktoré sú spojené so starnutím, napríklad horšia hydratácia pokožky.
NEMUSIA SA ZMENIŤ
Kým niekto môže aj po zošedivení pokračovať v bežnej starostlivosti, u iných sa vlasy môžu zmeniť do takej miery, že je potrebná výmena šampónov. Je to individuálne. Pri výbere vlasovej kozmetiky vždy berte do úvahy momentálny typ vlasov. Ak už máte na hlave väčšinu sivých vlasov a nefarbíte si ich, stavte na prípravky, ktoré sú určené práve na šediny. Najmä blondíny vďaka nim zabránia tomu, aby biele vlasy získali nie príliš obľúbený žltkastý nádych. Skrývať sa za ním môžu slnečné lúče, pravidelné fajčenie, ale i chlór. Šampón či balzam vám odtieň pomôže neutralizovať. Počas letných mesiacov si vlasy chráňte klobúkom alebo šatkou