Škaredá predmenopauza: Začal vás pohľad do zrkadla na seba bolieť?
Vnímajte predovšetkým fakty, aj keď ste zrovna čerstvou tridsiatničkou a kolísavú hladinu hormónov pociťujete nanajvýš tak v predmenštruačnom období. Najhoršie je podľahnúť panike a vytvoriť si ku klimaktériu už v mladom veku negatívny postoj.

Naopak, porozprávajte sa o tomto životnom období so staršími ženami vo vašom okolí. Nedostatočná miera informovanosti vyvoláva v ľuďoch často strach z neznámeho. Kto má dostatok poznatkov, prestáva sa báť. Možno budete prekvapené názorom, že život niektorých sa stal plnohodnotnejším paradoxne až po klimaktériu.

Bilancia života
Vychádzajúc zo skúseností, je práve obdobie prechodu tým správnym momentom na bilancovanie svojho života. Žena si zvyčajne ujasní, čo doposiaľ dosiahla a čo by ešte docieliť chcela. Jej životné skúsenosti jej umožňujú zaujať triezvy postoj k očakávaniam od života.

Poniektoré zas túto životnú fázu využijú na skoncovanie so svojimi zlozvykmi. Prestanú fajčiť, začnú športovať, zmenia jedálníček, skrátka zvolia zdravší životný štýl. Zhruba okolo štyridsiateho roku života ženy nastupuje proces pozvoľného znižovania produkcie sexuálnych hormónov. Takzvaná predmenopauza však môže v niektorých prípadoch začať už aj skôr, najčastejšie u žien s výraznou podváhou, či u silných fajčiarok.

Bláznivé hormóny

V druhej fáze, perimenopauze, sa začínajú hormóny blázniť a poväčšinou okolo päťdesiatky prichádza na rad povestná menopauza a s ňou spojený koniec menštruácie. V postmenopauze, do zhruba 65. roku života už organizmus ženy neprodukuje takmer žiadne hormóny, nachádza však pomaličky novú vnútornú rovnováhu.

Celkové pretvorenie fungovania ženského tela teda celkovo trvá okolo 25 rokov. Postupom času prestávajú vaječníky produkovať estrogény a gestagény, ktoré regulujú náš mesačný cyklus. V ideálnom prípade prebieha tento proces pokojne a pomaly, častejšie sa však stretávame s výraznejšími príznakmi preštelovania hormónov.

Škaredá predmenopauza: Začal vás pohľad do zrkadla na seba bolieť?

Málo žien je bez problémov
Podľa odhadu odborníkov iba zhruba u piatich až desiatich percent žien prebieha klimaktérium úplne bezproblémovo, v tridsiatich percentách sa vyskytujú ľahké, u ďalšej tretiny výraznejšie potiaže a u zvyšnej časti žien evidujú príznaky v takej výraznej miere, že lekárska pomoc je nevyhnutná. Podotknúť však treba, že organizmus každej ženy je jedinečný a vzhľadom na tento fakt, bývajú aj reakcie rozdielne. O typických sprievodných príznakoch menopauzy ste už zrejme počuli.

Patria k nim nepokojný spánok, návaly tepla, nadmerné potenie, depresívne nálady, či podráždenosť a absencia sexuálnej chuti. Tieto prejavy však môžu byť rovnako následkom prípadného náročného životného obdobia, preto je potrebné, aby žena bola k svojmu telu v tomto období vnímavejšia. Ak má navyše slabú alebo nepravidelnú menštruáciu, pocit napätých prsníkov, bolesti hlavy, či zrýchlený tep srdca, zrejme skutočne prechádza menopauzou.


Zhoršenie pleti či vlasov
Niektorým dámam sa môže taktiež zhoršiť stav pleti, vlasov a nechtov. Pokiaľ ste si stále nie celkom istá, zaobstarajte si v lekárni test na určenie menopauzy, alebo zájdite k doktorovi a požiadajte o vyšetrenie stavu hladiny vašich hormónov. Nejedna žena sa práve v období menopauzy neplánovane a na svoje obrovské prekvapenie stala mamičkou.

V princípe teda existuje aj v tejto životnej fáze predpoklad, že žena je schopná otehotnieť. Celkom sa táto skutočnosť dá vylúčiť až v prípade, že žena eviduje vynechanie menštruácie v dĺžke trvania dvanásť mesiacov. Vtedy sa pravdepodobnosť otehotnenia rovná prakticky nule.

Strašiak
Obdobie menopauzy je vo všeobecnosti považované za akéhosi strašiaka, ktorý desí rovnako mužov ako ženy. Dámy preto, lebo si ním chtiac-nechtiac musia prejsť, pánov zase z dôvodu, že tieto stavy musia zo spolupatričnosti znášať.

Autor: bb
Foto: profimedia