Ako ste na tom vy?
Váš lymfatický systém je tvorený sústavou lymfatických ciev, uzlín a orgánov. V podstate je ich úlohou prečisťovať organizmus teda absorbovať prebytočné tekutiny a vracať ich do krvi. Taktiež lymfa odvádza aj tuky a podieľa sa významne na fungovaní imunity. Po ľudskom tele vedú lymfatické cievy, ktoré sú spojené s cievnym obehovým systémom. Zatiaľ čo však v prípade krvi funguje ako dokonalá pumpa srdce, v tomto prípade zabezpečujú pohyb lymfatickej tekutiny sťahy svalov.

A znova tie uzliny?
Opuchnuté a boľavé uzliny, či už na krku, v podpazuší alebo na slabinách sú jasným signálom, že s telom nie je niečo v poriadku. Uzliny sú miesta, kde sa koncentrujú lymfocyty, dôležití bojovníci za naše zdravie. Mimoriadne dôležitým orgánom v lymfatickom systéme je aj slezina, ktorá filtruje krv a lymfatickú tekutinu. Ak nefunguje správne, nedokáže sa váš organizmus zbavovať odpadov, ani účinne bojovať s infekciami, tie sa preto neustále opakujú.

Čo vám môže pomôcť pri zlepšení fungovania lymfatického systému? Vyskúšať môžete diétu a hlavne pravidelné masáže. Tie sú nielen účinné, ale hlavne veľmi príjemné. Pri masáži je mimoriadne dôležité dodržiavať pravidlo smeru, a to vždy smerom k srdcu. S masážou začnite na dolných končatinách a jemnými pohybmi postupujte nahor. To isté platí o rukách. Naopak, ak masíruje tvár, či pokožku hlavy, pohyby by mali smerovať smerom nadol.

Skutočne si treba pravidelne masírovať tvár aj pokožku hlavy?

Náš tip:
Zverte sa do rúk profesionálov a vyskúšajte lymfodrenáž. Pri nej sa za pomoci prístroja rozprúdi váš lymfatický systém, čím vás zbaví napríklad nepríjemných opuchov, alebo zmierni nepríjemnú celulitídu.

A čo čistiaca diéta?
Je v podstate jednoduchá. Ide o to, aby ste svoj organizmu odľahčili. Vynechajte na týždeň zo svojej stravy mliečne výrobky, tučné potraviny, červené mäso, chemicky spracované a rafinované potraviny a cukry. Naopak, doprajte si veľkú dávku čerstvého ovocia a zeleniny. Váš organizmus sa vám poďakuje veľmi príjemným spôsobom.