Vedeli ste to? Nie každý má potrebu pravidelne navštevovať zubára. Na pravidelné prehliadky dvakrát do roka chodí menej ako polovica obyvateľstva. Ľudia sa o svoje zuby nevedia starať.

e
Zdroj: Profimedia

Zanedbaná infekcia
Môže skončiť, ako všetky infekcie, aj smrťou. Baktérie zo zapáleného zuba sa vedia dostať k srdcovej chlopni a môžu spôsobiť zápal alebo zrazeninu, ktorá upchá cievy. Nielen kazy, ale aj paradentóza ohrozuje celý organizmus. Môže zvyšovať riziko predčasných pôrodov, súvisieť s cukrovkou, pľúcnymi chorobami. Liečbou paradentózy sa podľa štúdie zvyšuje pružnosť a funkčnosť krvných ciest.

Čistý zub neochorie

Pokiaľ človek na svoje zuby „kašle“ a radšej prehltne tabletku proti bolesti namiesto toho, aby svoje zubné problémy riešil u zubára, potom si koleduje o množstvo problémov. V tehotenstve majú ženy nárok na preventívnu prehliadku u zubára dokonca dvakrát za obdobie tehotenstva. V tomto období sa totiž často zuby kazia, a preto je dôležité týmto problémom predchádzať.

1. Sladkosti
Zákusok, torta alebo iný koláč nemusí byť pre vaše zuby taký nezdravý, ako niektoré iné sladkosti. A práve tie najhoršie sa tvária najnevinnejšie ako mentolové cukríky.

d
Zdroj: Shutterstock

2. Malinovky
Zubom najviac škodia limonády. Ochutené sladké nápoje sú síce možno chutné, ale hrajú prím v kazovosti zubov. Ich pitie má na zuby katastrofálne následky.

3. Lízanky
Keď dostanete chuť na sladké, najhoršie, čo môžete urobiť, je siahnuť po balíčku cukríkov alebo po lízanke. Obsahujú veľké množstvo cukru a útočia na zuby dlhú dobu, takže im dávajú poriadne zabrať.

4. Ovocie
Sušené kandizované ovocie v procese svojho vzniku naberie veľa cukru, ktorý pri konzumácii ostáva dlho na zuboch. Radšej siahnite po čerstvom ovocí.

5. Staré kefky
Ak používate stále tú istú kefku, ktorá s vami prežila už päť infekčných ochorení, zápalov ďasien a podobne, rátajte s tým, že vaša zubná hygiena s ňou nie je dostatočná. V kefke sa stále držia baktérie, ktoré vám spôsobia v ústach iba škody.