Strata energie, malátnosť, zimomravosť, časté bolesti hlavy a nesústredenosť. Toto sú len niektoré prejavy, ktoré sa objavia ak nám chýba železo.

Železo ovplyvňuje všetky základné životné funkcie. Nachádza sa v hemoglobíne - farbive v červených krvinkách. Zabezpečuje ich tvorbu a podieľa sa aj na tvorbe svalového tkaniva a niektorých enzýmov. Pri nedostatku železa sa znižuje množstvo hemoglobínu, čím sa znižuje schopnosť krviniek okysličovať všetky bunky v tele. Podľa odborníkov už mierny úbytok železa má veľmi nepriaznivý dopad na ľudský organizmus.

Aké účinky má železo v našom tele?
Železo plní nezastupiteľnú úlohu, pretože napomáha k prenosu kyslíka k bunkám do celého tela a tiež výrazne posilňuje imunitný systém a zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Dostatok železa zabezpečí zníženie vyčerpania a prispieva tiež k správnej kognitívnej funkcii. Preto je nevyhnutnou súčasťou ľudského tela.

Ilustračné foto.
Zdroj: Adelle Davis®.
Ilustračné foto.

Prečo je železo nenahraditeľné?
Nájdeme ho v pečeni, mäse, vajíčkach, šošovici, ovsených vločkách či tekvicových a ľanových semienkach. Vstrebávaniu železa napomáha vitamín C a meď. Niektoré potraviny ako kakao, káva čierny čaj, červené víno naopak jeho vstrebávanie zhoršujú. Túto minerálnu látku si telo nevie zabezpečiť samé, preto ju musíme zaistiť prostredníctvom vhodnej stravy. Ale až 90% železa, ktoré prijmeme v potrave naše telo nevyužije. Platí teda, že nielen pestrá a vyvážená strava nám dokáže zabezpečiť bezpečný prísun.

Aký by mal byť denný prísun železa?
Dospelý muž by mal denne prijať približne 15 miligramov železa, ženy naopak by pre pravidelnú menštruáciu mali množstvo zvýšiť na 18 miligramov denne. Ešte vyššie nároky na prísun železa sú počas tehotenstva a dojčenia a tiež v detskom období a počas dospievania. Počas tehotenstva je vždy potrebné konzultovať denné dávky s lekárom.

Odborníci sa zhodujú v tom, že nielen železo, ale aj iné minerály, vieme efektívne doplniť prostredníctvom správne zvolených výživových doplnkov. Nevýhodou bežných tabletiek a vitamínov je, že prevažná časť sa znehodnotí už v tráviacej sústave a len malé množstvo sa dostane na miesto určenia do tela.

Lipozomálna forma železa obsahuje aj vitamín C, čím sa dosahuje šesťkrát vyššie vstrebávanie v porovnaní s inými tabletkovými preparátmi. Lipozomálny obal chráni účinnú látku pred degradáciou a umožňuje rýchlejšie a účinnejšie vstrebávanie ako aj lepší presun do vnútra buniek. Naše telo tak dokáže využiť až 90% prijatého minerálu.