Prejavuje sa to imunitnou reakciou proti vlastnému tkanivu. Pri tomto ochorení spojivového tkaniva vznikajú v tele autoprotilátky postihujúce kožu, steny ciev a vnútorných orgánov.

Nedokrvené prsty začnú odumierať
Najčastejším a najzreteľnejším prejavom systémovej sklerózy je tzv. Raynaudov fenomén. Postihnuté cievy abnormálne reagujú na chlad, emócie a pod. Nadmerné zúženie ciev vedie k zmenám farby prstov a nakoniec ku vzniku ischemických komplikácií tkaniva na prstoch.

To znamená, že prst najskôr zmení farbu a s pokračujúcim nedokrvením začne nevyživované tkanivo odumierať. Tieto vredy na prstoch spôsobujú chorým výraznú bolesť, obmedzujú funkciu prstov, sťažujú a spomaľujú proces hojenia i bežných poranení a odrenín.

s
Zdroj: Shutterstock

Každá infekcia je hrozivá
Pri preniknutí infekcie hlbšie môže dôjsť k zápalovým poškodeniam kostného tkaniva, ktoré môže skončiť amputáciou článkov prstov či môže prísť k ich samovoľnému oddeleniu. Choroba môže postihnúť i celý tráviaci systém, svalový a kostrový systém, pľúca, srdce aj obličky. Dôvod vzniku ochorenia nie je presne známy, ale predpokladá sa vplyv genetických faktorov, hormonálnych, infekčných a toxického prostredia.