Woman with tissue and hot drink --- Image by © Royalty-Free/Corbis
Woman with tissue and hot drink --- Image by © Royalty-Free/Corbis


Príznaky
Existuje niekoľko príznakov, ktoré môžu sprevádzať extrémne suchý nos. Funkcie nosa, ktorou je dýchať vône, či čistiť vzduch prenikajúci do tela, môže byť zhoršená. Koža vnútri nosa môže začať praskať a krvácať. Môže dôjsť ku chrastaveniu kože a hlieneniu na vonkajšej strane a vo vnútri nosa. Chrastavením ste náchylní k bakteriálnym infekciám, ktoré môžu ešte zhoršiť príznaky.

Možné príčiny
Extrémne suchý nos je niekedy postranný účinok liekov ako sú antihistaminiká. Spreje do nosa a lieky často obsahujú atropín, ktorý môže vysušovať nosový priechod. Aj nedostatok vlhkosti môžu prispieť k suchosti v nose.

Liečba
Na liečbu extrémne suchej nosovej dierky je vhodná v prvom rade zvýšená konzumácia tekutín, než obyčajne. Dobrá hydratácia je skutočne dôležitá. Hovorí sa, že je lepšie rehydratovať nosové tkanivá tým, že príjmete viac tekutín, než použiť niečo lokálne do nosa. Samozrejme, aj soľné nosové spreje a použitie zvlhčovača vzduchu alebo odparovača môžu pomôcť hydratovať nosové dierky.

Beautiful young woman blowing her nose
Zdroj: Kmonroe2
Beautiful young woman blowing her nose

Aj lieky proti úzkosti a na depresiu môžu niekedy prispievať k tejto suchosti, a nielen v nose, ale aj v krku. Vzhľadom k tomu, že sucho v nose je obzvlášť náchylné k choroboplodných zárodkov, buďte opatrní pri cestovaní do exotických krajín. Ak chcete minimalizovať pravdepodobnosť zachytenia vírusu, používajte nosové spreje častejšie.

Varovanie

Nenanášajte hydratačné krémy do vnútra nosných dierok, aby ste upokojili sucho v nose. Tieto látky môžete vdýchnuť do pľúc a priedušnice. Ich akumulácia môže viesť k nebezpečnému stavu s názvom lipoidná pneumónia. Pokiaľ chcete premazať vnútro vášho nosa, používajte iba vo vode rozpustné lieky a krémy. Okrem toho, aplikujte si ich poležiačky.

Autor: bb
Foto: Shutterstock