Tipy, ako nejesť rafinované cukry

Veľa kalórií
Ide o polotovary alebo jedlá z rýchleho občerstvenia. Zložky v týchto potravinách sú veľmi spracované, čo zhoršuje ich nutričný prínos pre zdravie. Napríklad, na výrobu rafinovaných obilnín, sa výrobcovia zbavujú celozrnných zdravých zložiek, ktoré poskytujú vlákninu a ďalšie živiny.

Mnohí spotrebitelia preferujú výrobky vyrobené s kvalitnými ingredienciami, ale kombinácia veľkého množstva kalórií a slabá výživa robí tieto potraviny nezdravými. Odstráňte zo stravy pridaný cukor z ochutených malinoviek, džúsov, energetických nápojov, kávy, smotany a iných nápojov, ktoré obsahujú veľké množstvo rafinovaného cukru.

Tipy, ako nejesť rafinované cukry
Celozrnné zázraky
Zvoľte namiesto toho vodu, mlieko, čistú neperlivú minerálku. Vyhnite sa bielej múke, bielym cestovinám a pečeným koláčom, a iným produktom z rafinovanej múky. Aj keď nám tieto produkty často tak chutia, neposkytujú toľko vlákniny alebo výživu v porovnaní s celozrnnými výrobkami.

Rozhodnite sa pre chlieb, cestoviny, sušienky a iné pečivo, ktoré obsahuje celé zrná divokej ryže, proso, ovsené vločky, pšenicu, raž, pohánku a pod. Celé zrná si zachovávajú otruby a klíčky, na rozdiel od rafinovaných obilnín, čo z nich robí vynikajúci zdrojom vlákniny, železa a veľa vitamínov B.

Sladidlá
Zvoľte si na sladenie umelé sladidlá, alebo prírodné druhy ako je stévia. Nezvyšujú kalorický obsah, takže sú relatívne zdravé. Avšak, prirodzene sladené potraviny, ako je ovocie, sú stále lepšie ako umelo sladené potraviny, pretože čerstvé potraviny vždy obsahujú viac živín.

Autor: Karin