TOP 3 rady proti infarktu a mŕtvici
Aby bolo srdce zdravé, v prvom rade musia byť čisté cievy.

Plak usadený na stenách ciev postupne zužuje prietok krvi, až môže niektorú úplne upchať, čo má za následok srdcový infarkt alebo mozgovú mŕtvicu. Niektoré potraviny pomáhajú udržiavať cievy čisté a zdravé. Viete, čo by nemalo chýbať vo vašom jedálnom lístku?

Báječné rady
1. Zvýšte príjem vlákniny. Rozpustná vláknina pomáha znížiť hladinu škodlivého LDL cholesterolu v krvi. Nachádza sa hlavne v zelenine, strukovinách a v ovsených vločkách.

TOP 3 rady proti infarktu a mŕtvici

2. Jedzte menej bieleho cukru. Obmedzte príjem sladkostí, zmrzliny a sladených nápojov, ktoré obsahujú rafinovaný cukor – sacharózu. Tento cukor nemá žiadnu nutričnú hodnotu, len prázdne kalórie. Aj ovocie obsahuje jednoduché cukry – fruktózu a glukózu, ale zároveň je plné vitamínov a minerálov.

Nakrájaná cibuľa musí do sáčku a do chladničky!

3. Pridajte viac zdravých tukov. Nenasýtené mastné kyseliny neupchávajú cievy, práve naopak. Nachádzajú sa v olivách, avokáde, orechoch a v rybách. Snažte sa obmedziť nasýtené mastné kyseliny, ktoré sú hlavne v tučnom mäse a údeninách, a vyhýbajte sa transmastným kyselinám, ktoré často obsahujú sladkosti, najmä plnené keksy a hotové jedlá.

Autor: jb
Foto: Shutterstock