Mnohé z vás pestujú Aloe vera doma bez toho, aby vedeli, že majú v kvetináči hotovú lekáreň. A tie, čo o tom vedia, zase nepoznajú recept, ako si z tejto rastliny pripraviť liečivá. Naučte sa rastlinu pestovať a vyskúšajte niekoľko receptov na jej použitie.

Malá rastlina, veľké účinky
Liečivé účinky Aloe vera poznali už starovekí Egypťania. Kráľovné Nefertiti a Kleopatra používali šťavu z listov na omladenie a skrášlenie pleti. Nezaobišiel sa bez nej ani Alexander Veľký, ktorý touto liečivou rastlinou hojil rany svojich vojakov. Krištof Kolumbus vozil aloe na všetky námornícke výpravy. Slúžila mu ako zelená lekáreň na viacero ochorení. Mahatmá Gándhí jedol dužinu z aloy pri pôstoch. Takto by sme mohli pokračovať, no prenesme sa do súčasnosti.

Pre domácu spotrebu môžete aloe pestovať v kvetináči.
Zdroj: Shutterstock
Pre domácu spotrebu môžete aloe pestovať v kvetináči.

Pestovanie zvládne každý
Pre rast potrebuje Aloe vera ľahkú priepustnú pôdu a veľa svetla. Ideálna teplota v lete je okolo 25 stupňov Celzia. Škodí jej však priveľa vody a priame slnečné svetlo. Počas zimného obdobia ju treba menej zalievať, počas roka stačí raz za týždeň. Po dvoch týždňoch ju aj prihnojte. Aloe sa dá celkom jednoducho rozmnožovať odrezaním výhonku, ktorý nechajte aspoň za dva dni zaschnúť a potom zasaďte do zmesi piesku a kompostu. Pre domácu spotrebu môžete aloe pestovať v kvetináči. Vždy tak budete mať poruke svoju lekárničku.

Poklad ukrytý vnútri rastlinky
To najcennejšie pre človeka sa skrýva v listoch rastliny. Obsahujú šťavu pripomínajúcu priehľadný gél, ktorý vám svojimi účinkami nahradí takmer celú domácu lekárničku. Šťava má protizápalové, protiplesňové a antibiotické účinky, preto je skvelá na rôzne ekzémy a iné kožné zápaly. Blahodarne pôsobí aj na akné, opary, afty, odreniny, popáleniny a zmierňuje bolesti v svaloch. Obsahuje množstvo dôležitých aminokyslín, minerálov, vitamínov a iných substancií. Zásobí vás horčíkom, zinkom, vápnikom, draslíkom i sodíkom. Zastúpenie majú aj vitamíny A, C a niektoré vitamíny skupiny B. S aloou netreba nič robiť, poslúži vám v surovom stave.