Pri meraní tlaku v ambulancii majú hodnoty na maxime. Zo zdravého človeka sa tak stáva pacient, ktorý potrebuje liečbu vysokého krvného tlaku. V skutočnosti sa s ním však len zahráva jeho psychika. Reaguje na stres, ktorý v ňom vyvolá práve návšteva lekára. A potom je druhá skupina ľudí. Tí majú v ordinácii normálny tlak, no doma im jeho hodnoty poriadne vyskočia. Tento stav je oveľa nebezpečnejší.

V ordinácii uvoľnenejší
„Počas návštevy lekára môžeme u pacienta niekedy spozorovať, že má maskovanú hypertenziu. Napríklad, ak laboratórne výsledky ukážu abnormálne hodnoty pri kontrole obličiek alebo sa pacient sťažuje na nepríjemné pocity na hrudníku, bolesti hlavy či zmeny videnia,“ hovorí kardiologička Heather M. Johnsonová z univerzity vo Wisconsine pre odbornú internetovú stránku univerzity.

Pacienti s ochorením obličiek či cukrovkou sa totiž vo všeobecnosti vystavujú zvýšenému riziku hypertenzie, či už normálnej, alebo maskovanej. Medzi ďalšie faktory patria vysoký vek, obezita, fajčenie, alkohol, malá alebo žiadna pohybová aktivita, stres a zlá životospráva. A prečo je vlastne také ťažké prísť na vysoký krvný tlak pri maskovanej hypertenzii? Ak totiž pracujete vo veľmi stresujúcich zamestnaniach alebo máte stresujúcu situáciu v domácnosti, v ordinácii lekára sa môžete cítiť uvoľnenejší, no váš krvný tlak môže prudko stúpnuť hneď, ako sa vrátite k zvyčajnému stresu v každodennom živote.

Pravidelné monitorovanie
Ak si pravidelne nemeriate krvný tlak, na maskovanú hypertenziu nemusíte prísť, čo môže mať fatálne následky. Štúdie ukázali, že ľudia s maskovanou hypertenziou majú podobné riziko kardiovaskulárnych ochorení ako pacienti s vysokým klinickým krvným tlakom. Následkom neliečenej hypertenzie môžu byť zdravotné problémy, ako sú srdcový infarkt, mŕtvica alebo zlyhanie srdca.