Jazyk totiž dokáže veľa povedať o vašom zdravotnom stave a na to, aby ste zistili, že je čas zájsť k lekárovi, stačí, ak si ho začnete viac všímať. Zmeny, ktoré sa na ňom môžu počas choroby objaviť, sú totiž jedinečné a neprehliadnuteľné. Tak sa pozrite na povrch vášho jazyka aj vy!

Čierny a chlpatý jazyk

Ak si myslíte, že taký neexistuje, ste na omyle. Môžete ho mať, ak trpíte problémami s baktériami.
Každý človek má totiž na jazyku papily, teda akési drobné hrbolčeky. Postupom veku sa zväčšujú, ale niekedy môžu narásť príliš. A práve tu sme pri takzvanom chlpatom jazyku. Papily totiž môžu narásť až tak, že naozaj vytvárajú akési krátke chĺpky (aj keď to chĺpky v skutočnosti nie sú). Problémom však je, že sa na nich zachytávajú baktérie, ktoré často spôsobujú zmenu farby jazyka.

Zubná kefka je dosť nechutná, ak nemá správnu starostlivosť.
Zdroj: Shutterstock

Ten môže byť ružový alebo biely v závislosti od toho, čo jete alebo pijete. Môže byť však aj zelený, hnedý a dokonca aj čierny. Za zmenu jeho farby môžu najčastejšie potraviny a nápoje. Schopnosť zmeniť farbu jazyka na čiernu môže napríklad neustále pitie silného čaju, kávy, ale fajčenie, užívanie antibiotík, dehydratácia a zlá ústna hygiena. Výsledkom je, že vám zapácha z úst a možno aj máte zmenenú schopnosť vnímať chute.