Čo do čaju patrí?
Tak ako v prípade kávy, aj pri čaji platí, že pokiaľ ho nedochutíme cukrom alebo medom, ponúkne nám inú paletu chutí ako osladený. Sladiť si čaj nie je hriech, opäť sa v ňom rozohrajú ďalšie chute, ale zároveň môžu zaniknúť chute byliniek alebo ovocia. „Dnes sú trendom cukrové miešadlá. Je to na drevenej špajdli natočený hnedý cukor vysokej kvality, ktorý do čaju uvoľní presne toľko sladkej chuti, koľko má kto rád. Ak sladíte medom, treba počkať, kým čaj trochu vychladne, aby sa teplom neznehodnotili jeho blahodarné účinky,“ odporúča Mariana Veselá.

Bylinky proti stresu.
Zdroj: Shutterstock

Akosi sa stalo, že sa v našich končinách pridáva do čaju aj citrón, no do horúceho čaju určite nepatrí. Vitamíny sa v ňom zničia. Kyslosť zároveň môže skresliť iné príjemné chute čaju a navyše škodí zubnej sklovine.V kvalitných sypaných čajoch dnes môžete nájsť okrem naozaj veľkých kúskov ovocia napríklad aj burizóny či pukance. „Tieto doplnky výrazne nemenia chuť čaju, ale sú príjemným osviežením. Po prvé v čaji zaujímavo vyzerajú a po druhé je osviežujúce, keď čaj obsahuje aj niečo, čo môžeme žuť. Tieto novinky sa mi páčia, pretože podporujú to, čo vám má čaj dať – potešenie pre telo aj ducha,“ uzatvára čajová expertka.

Takto si pripravíte ten najlepší čaj
„Každý druh čaju si žiada inú teplotu vody a čas lúhovania, aby zo seba uvoľnil to najlepšie. Dôležité je však aj správne množstvo čaju,“ hovorí Mariana Veselá.

  • Čaj vždy iba lúhujeme, nikdy nevaríme.
  • Čajník alebo šálka by mali byť pred zaliatím vyhriate, aby sa voda zohriata na správnu teplotu zbytočne rýchlo neochladila tým, že odovzdá teplo nádobe.
  • Zelený čaj potrebuje vodu zohriatu na 80 °C. Na 2 dcl chutného čaju stačí 1 čajová lyžička kvalitného sypaného čaju, ktorý treba lúhovať prvý raz 2 – 3 minúty. Zelený čaj je viacnálevový, po prvej šálke si ho môžete zaliať opäť, druhé lúhovanie má trvať cca o minútu dlhšie ako prvé.
Mätový čaj poteší trávenie
Zdroj: Shutterstock
  • Čierny čaj zalejte vodou zohriatou na 100 °C (1 čajová lyžička na 2 dcl čaju) a lúhujte 3 - 4 minúty.
  • Biely čaj je najlepší, ak 1 čajovú lyžičku zalejete 2 dcl prevarenej vody, vychladnutej na 70 – 80 °C a lúhujete 2 až 3 minúty. Aj z bieleho čaju sa dá urobiť druhý nálev, teplota vody ostáva rovnaká (ideálne je, ak si ju po zaliatí prvého nálevu uskladníte v termoske, aby ostala rovnako teplá) a lúhujte 3 až 5 minút.
  • Bylinkový čaj si správne pripravíte tak, že 2 dcl vody zohriatej na 100 °C zalejete 2 čajové lyžičky sypaného čaju a lúhujete 8 – 10 minút.
  • Ovocný čaj si žiada rovnakú prípravu ako bylinkový čaj, voda by teda mala mať 100 °C a lúhovanie by malo trvať 8 – 10 minút.
  • Ajurvédsky čaj sa lúhuje iba 5 minút, pričom voda má mať pri zalievaní 100 °C a na šálku čaju (2 dcl) treba 1 čajovú lyžičku chutného ajurvédskeho čaju.