Pridáva však prebytočné kalórie a tuk do nášho denného kalorického príjmu. Použitie zdravej náhrady za smotanu na šľahanie vám pomôže udržať kalórie a nasýtené tuky na zdravej úrovni.

Smotana na šľahanie je bohatý vedľajší produkt z kravského mlieka. Výrobcovia používajú na jej produkciu stroje, ktoré oddeľujú bohatú, hustú smotanu z odstredeného mlieka. Ponúkajú však aj menej kalorické verzie smotany na šľahanie, ktoré sú jej zdravšou alternatívou.

Živiny a kalórie

Smotana na šľahanie obsahuje 400 kalórií za vyšľahanú šálku, alebo 820 kalórií v šálke pred vyšľahaním v tekutej forme. Porcia smotany na šľahanie má asi 2,5 g bielkovín, žiadnu vlákninu a stopy cukru. Má však 44 g tuku. Viac ako polovica tuku v gramov je z nezdravých nasýtených tukov. Obsahuje asi 8 percent z vašej dennej potreby vápnika, a ponúka malé množstvo železa a fluoridu a podstatné množstvo vitamínu A.

s
Zdroj: Shutterstock

Alternatívy
Ak používate smotanu na šľahanie ako ozdobu na torty a koláče, zvyčajne sa k nej ešte pridáva cukor alebo umelé sladidlo počas šľahania. Odstredené mlieko sa pridáva na zahustenie krémov. Nemá žiadny tuk, ponúka chuť smotany a má o 735 kalórií menej na šálku tekutiny, ako ťažká šľahačka. Pridanie prírodného nekalorického sladidla ako stévia dáva jedlu sladkú chuť bez pridania prázdnej energie.

Ďalšie zdravá alternatíva smotany na šľahanie je šľahanie tvarohu. Sladidlom aj ozdobou bude čerstvé ovocie. Tvaroh bez tuku má 100 kalórií na porciu (250g) a menej ako 1 gram tuku. Varenie so šľahačkou poskytuje bohatú, plnú chuť jedlu, ale pridáva nezdravé nasýtené tuky a zbytočné kalórie.

d
Zdroj: Shutterstock

Pri polievkach použite mlieko so zníženým obsahom tuku namiesto smotany a pridajte zeleninové pyré alebo cestoviny, pomocou ktorých zahustíte polievku. Niektorí výrobcovia ponúkajú umelú alternatívu k šľahačke. Tieto mrazené alternatívy sú bez tuku. Šálka nízkotučnej šľahačky má 170 kalórií. Mrazené šľahačky však obsahujú chemické látky a konzervačné prostriedky.