Na rakovinu krčka maternice ročne ochorie na Slovensku 600 žien a až 200 prípadov sa končí smrťou. Tento karcinóm spočiatku nebolí, je bezpríznakový a dá sa odhaliť iba preventívnym laboratórnym vyšetrením steru krčka maternice. Keď však gynekológa odkladáte tri, päť alebo až desať rokov, môže byť neskoro. V prvom štádiu je rakovina krčka trvale vyliečiteľná až v 94 % prípadov, neskôr je to boj s veľmi neistým výsledkom. Je to jediná rakovina, na ktorú existuje očkovanie, takže pred ňou môžete chrániť aj svoje deti.

Na vine je vírus
Až 99 % všetkých prípadov rakoviny krčka maternice spôsobuje HPV vírus. Ide o bežný vírus, ktorý má viac než 150 typov a spôsobuje napríklad aj genitálne bradavice. Prenáša sa najmä kožou a sliznicami – dotykom rúk, úst alebo pohlavným stykom. Nechráni vás pred ním ani kondóm, pretože vírus sa môže nachádzať aj na miestach, ktoré neprekrýva. A sexuálny prenos nie je jediný spôsob, ako sa prenáša, pretože prežije na rôznych povrchoch, napríklad aj na požičanom uteráku.

V prvom štádiu je rakovina krčka trvale vyliečiteľná až v 94 % prípadov.
 

Počas života sa tak s HPV stretne takmer každá žena a muž. No nebezpečných je len zopár typov, ktoré spôsobujú prednádorové zmeny na krčku maternice. Vývoj od infekcie po onkologické ochorenie trvá priemerne 15 rokov. Dosť času na zachytenie a úspešnú liečbu...

vagina
Zdroj: Shutterstock