To môže spôsobiť, že prst sčervená, opuchne, infikuje sa a ostane bolestivý. Pozor, vyrezávanie zarasteného nechtu by mal vykonávať lekár, no nie vždy je to možné.

Ako si teda doma poradiť?
Nohu, alebo ruku v prvom rade namočte. Je potrebné zbaviť oblasť infekcie a zápalov. Pri namáčaní dajte do vody pár lyžíc soli alebo antibakteriálne mydlo. Robte to tak po dobu niekoľkých dní, kým zápal neodíde.

Zápal spôsobuje, že necht prenikne hlbšie do kože. Namočte kúsok vaty do antiseptika a vložte ju pod necht. Prst zabaľte. Po namočení použite antibakteriálnu masť a zabaľte prst leukoplastom. Rana bude v čistote, keď sa hojí. Vyčistite si nožnice. Akonáhle je váš necht dosť dlhý, odstrihnite ho už rovno.

Ako sa správne starať o nechty?
Odstráňte všetky zubaté okraje, ktoré by mohli tvoriť zádrheľ, ako bude necht rásť. Pokiaľ ide o zachovanie dobrého zdravotného stavu nechtov, mali by ste sa vyhnúť zdieľaniu osobných hygienických potrieb s ostatnými, ako sú nožnice na nechty.

Akonáhle je váš necht dosť dlhý, odstrihnite ho rovno.
Zdroj: Shutterstock
Akonáhle je váš necht dosť dlhý, odstrihnite ho rovno.

Zdieľanie nožníc môže šíriť krvou patogény a infekcie. Ak musíte zdieľať svoje nechtové nožnice, dezinfikujte ich po každom použití. Okrem toho, vydezinfikujte ich aj vtedy, ak máte pleseň na nohách. Ponorte nožnice do šálky naplnenej dezinfekčným prostriedkom, po dobu najmenej 10 minút. Opláchnite dezinfekciu pod teplou tečúcou vodou. Vysušte nožnice alebo aj klieštiky na nechty papierovým uterákom a nechajte uschnúť na vzduchu.