Keď modrina bledne, stáva sa zelenou, hnedou ako telo metabolizuje krvinky a pigment v koži. Modrina je najlepšie liečená lokálnou aplikáciou studeného obkladu ihneď po úraze. Modrina je medicínsky nazývaná aj pomliaždenie. Modriny sú zvyčajne výsledkom nejakého stupňa poranenia krvných ciev v koži. Jednoduchá tvorba modrín môže byť výsledkom zdanlivo nevýznamného stlačenia kože, keď dochádza k oslabeniu ciev chorobou (napr. skorbut ), liekmi a starnutím.

Jednoduché modriny sa objavujú aj z dôvodu chýbajúceho alebo nedostatočného zrážania krvi. Miestny únik krvi do kože z kapilár, ku ktorému dochádza spontánne, bez zranenia, ktorého výsledkom je purpurovo sfarbená oblasť, sa nazýva ekchymóza.

Prečo sa modriny vyskytujú u niektorých ľudí častejšie?
Zranenia nutné k tvorbe modriny sa menia s vekom. Podliatiny sa vyskytujú viac u starších pacientov. Cievy sú krehkejšie ako starneme a modriny môžu dokonca vzniknúť aj bez zranenia a dotyku u starších pacientov. Pacienti s dedičnou hemofíliou alebo získanou poruchou zrážanlivosti krvi (pacienti s pečeňovými ochoreniami, ako je cirhóza) môžu mať rozsiahle modriny, nevysvetliteľné podliatiny, alebo dokonca život ohrozujúce krvácanie.