Genóm, ktorý riadi proces vášho starnutia, sa (zatiaľ) nedá oklamať ani preprogramovať. Ale aj malé zmeny v každodennom živote majú intenzívny vplyv na DNA. Môžu oddialiť, dokonca zvrátiť procesy starnutia na molekulárnej úrovni, odhaľujú štúdie prestížnej americkej nemocnice Mayo Clinic. Kľúčovými faktormi sú správne cvičenie, výživa, technologická diéta, zmiernenie stresu a... optimizmus! Čo musíte urobiť, aby sa vaša životná priamka predĺžila?

1. Hýbte sa - silovo aj výdržovo
Čím rýchlejšie a dlhšie v rámci svojho denného priemeru chodíte, tým vyššia je očakávaná dĺžka vášho života, dokazuje to nová veľká štúdia Univerzity v Leicesteri na takmer pol milióne ľudí. Prudké tempo 100 krokov za minútu (teda asi 5 kilometrov za hodinu) predlžuje život žien priemerne až o 15 rokov. Muži majú z rýchleho kráčania či vytrvalostného behu ešte väčší úžitok – môžu sa dožiť priemerne až o 21 rokov viac.

No nezúfajte, ak nie ste hneď majsterkou v rýchlochôdzi. Už desiatky minút kráčania v domácnosti či záhrade pomáhajú a hodina džogingu (pohodového behu) denne vám podľa denníka Pokrok v kardiovaskulárnych chorobách môže pridať v živote vždy až 7 hodín, ľahká gymnastika zasa ďalšie 3 roky.

Už desiatky minút kráčania v domácnosti či záhrade pomáhajú.
Zdroj: Shutterstock
Už desiatky minút kráčania v domácnosti či záhrade pomáhajú.

2. Vyskúšajte stredné šprinty
Každý, kto sa venuje krátkemu, no intenzívnemu pohybu, ako je šprint, rýchle plávanie, bicyklovanie či džoging, zlepšuje až o 69 % výkonnosť svojich mitochondrií, akýchsi energetických elektrární buniek, ktoré sa začnú znova správať ako v mladších rokoch. Potvrdzuje to metabolická štúdia profesora Sreekumarana Naira z Mayo Clinic.

Bunky rezistentné na inzulín zároveň lepšie regulujú metabolizmus cukru, teda znižujú riziko cukrovky so všetkými jej následkami na srdce, obličky a nervy. „Odporúčam intervalový tréning 20 až 30 minút a 3 až 4 dni v týždni,“ hovorí profesor.

3. Jedzte strukoviny
Ani jedálny lístok založený na spracovanom mäse dĺžke života neprospieva. Opačne účinkujú rastlinné bielkoviny, ktoré väčšinou obsahujú vlákninu nevyhnutné pre zdravé trávenie. Nájdete ich v šošovici, hrachu, vo fazuli, v quinoe, pohánke alebo v sójových výrobkoch ako tofu. Navýšenie rastlinných bielkovín v strave už o 3 % denne predlžuje život až o 10 %, tvrdí profesor Mingyang Song z Havardovej univerzity. Navyše dodávajú telu aj 8 esenciálnych aminokyselín na budovanie svalov, ktoré si samo nedokáže vyrobiť, znižujú riziko srdcových a cievnych ochorení, dokonca aj rakoviny.