Zdravý vzduch v zime: Ako správne kúriť a vetrať?

Zdravý vzduch v zime: Ako správne kúriť a vetrať?

Vo vykurovacej sezóne sa veľa ľudí bojí vetrať v domnení, že tým stratia veľa tepla, no nie je to správne. Máme pre vás praktické rady, ako si udržať doma zdravý vzduch.

Vetranie je nutné
Vetranie je potrebné v každom ročnom období, ale v zimných mesiacoch, keď je vonku chladno a za oknami sa vo veľkom kúri, je to mimoriadne dôležité. Každú hodinu otvorte okno dokorán na 5 minút, aby sa vzduch v miestnosti vymenil. Počas varenia, prania či sprchovania treba vetrať častejšie.

Nastavte si správnu teplotu
Teplota v obytnej miestnosti by mala byť ideálne 21 °C. Teplotu v byte či v dome majte pod kontrolou, pretože v prekúrených priestoroch je príliš suchý vzduch. Ten škodí vašim slizniciam, o vysokých nákladoch na kúrenie ani nehovoriac.

Nevykurujte ulicu
Nezabúdajte na údržbu okien, pretože cez zle tesniace okná budete mať veľké úniky tepla a budete vykurovať ulicu. Základom je ošetrenie gumených tesnení na oknách silikónovým sprejom alebo iným prostriedkom na obnovenie gumených tesnení. Ak aj potom budú okná slabo tesniť, zavolajte si na pomoc servisného technika, ktorý vám okná lepšie nastaví.

Záclony dajte z cesty
Pri vetraní odostrite záclony, vzduch tak bude môcť lepšie prúdiť a vymení sa rýchlejšie. Dajte pozor, aby záclony a závesy neprekrývali radiátory, bráni to prúdeniu tepla do miestnosti a zbytočne priveľa kúrite.

Pozor na orosené okná
Ak zbadáte, že sa vám rosia okná, treba okamžite vyvetrať. Príčinou orosenia okien je vysoká vlhkosť v miestnosti, ktorá sa dá znížiť vetraním v krátkych intervaloch. Časté orosenie a vysoká vlhkosť v miestnosti môže spôsobiť vznik plesní.

Tipy na zimné vetranie

  • Ak otvoríte okno dokorán a budete vetrať naozaj iba 5 minút, vzduch v miestnosti sa vyčistí a neminiete pri tom veľa tepla.
  • Je dobré urobiť prievan, vďaka čomu sa vzduch v celom priestore vymení za čerstvý ešte rýchlejšie.
  • Ráno po prebudení nárazovo vyvetrajte všetky miestnosti.
  • Čím je vonku chladnejšie, tým kratšie stačí vetrať.
  • Majte na pamäti malú pomôcku: keď v zime otvoríte okno, zvonka sa vám zarosí, keď sa orosenie stratí, môžete okno zavrieť, je to znak, že už je vyvetrané.
Autor: Tatiana Kubicová
Foto: Shutterstock
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa