Zelený egreš vs zelené hrozno: Ktoré bobuľky by ste mali jesť častejšie?

Zelený egreš vs zelené hrozno: Ktoré bobuľky by ste mali jesť častejšie?

1. kolo: Vitamín C
Ani egreš, ani hrozno nevynikajú obsahom tohto dôležitého vitamínu, ktorý musíte dennodenne dopĺňať, pretože telo si ho nedokáže nazbierať do zásoby. Keď však zjete 200 gramov egrešov, odporúčanú dennú dávku máte takmer v suchu. V 100 g egrešov sa nachádza 27,7 mg vitamínu C, v rovnakom množstve hrozna len 10,8 mg. Bod pre egreš.
Stav - 1 : 0

2. kolo: Draslík

Táto minerálna látka je dôležitá pre správnu činnosť srdca a nervovej sústavy, pomáha regulovať hladinu telesných tekutín a udržiavať krvný tlak v norme. Chráni pred mŕtvicou, osteoporózou i obličkovými kameňmi. Nedostatok sa prejavuje poruchami srdcového rytmu, zvýšeným krvným tlakom, únavou, nevoľnosťou, svalovými kŕčmi. V 100 g egrešov sa nachádza 198 mg draslíka, v rovnakom množstve hrozna 191 mg. Opäť boduje egreš.
Stav - 2 : 0

3. kolo: Meď
Načo potrebujeme tento stopový prvok? Meď patrí medzi najsilnejšie antioxidanty. Pre organizmus je nenahraditeľná, pretože je súčasťou rôznych enzýmov, zúčastňuje sa na mnohých chemických reakciách v tele a je potrebná na tvorbu hemoglobínu. Zároveň regeneruje a posilňuje organizmus, podporuje imunitu a znižuje hladinu histamínu. V 100 g egrešov sa nachádza 0,07 mg medi, v 100 g hrozna 0,127 mg. Bod pre hrozno.
Stav - 2 : 1

Víťaz: Egreš
Hoci toto bobuľové ovocie nepatrí medzi najobľúbenejšie, nemali by sme ho úplne prehliadať. Podobne ako čierne ríbezle, aj egreše majú vysoký obsah antioxidantov, hlavne flavonoidov, tmavé odrody aj antokyanínov, ktoré chránia cievy. Antioxidačná sila egrešov je porovnateľná s červenými ríbezľami – 3 277 mikromolov TE/100 g. Nachádza sa v nich aj malé množstvo vitamínu A a komplex viacerých vitamínov skupiny B. Jedzte ich samostatne, ale výborne chutia aj prekrojené napoly v ovocných dezertoch a zeleninových šalátoch.

Autor: jb
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa