Oľga bojovala s rakovinou prsníka opakovane: Zvíťazila vraj aj preto, že...

Oľga bojovala s rakovinou prsníka opakovane: Zvíťazila vraj aj preto, že...

Bratislavčanka Oľga Bartošová (62) bojovala s rakovinou prsníka opakovane. Zvíťazila vraj aj preto, že je žena s vrtuľou v zadku...

Dnes Oľga pomáha iným ženám psychicky a prakticky zvládnuť liečbu v poradni pacientskeho združenia NIE RAKOVINE. Sama prvý raz ochorela pred pätnástimi rokmi. To, že má problém, zistila v sprche počas rutinného samovyšetrovania prsníkov. Nahmatala si hrčku a vedela, že je zle. „Vyľakala som sa. Bolo mi jasné, že mám problém a že nechcem zomrieť. Pomyslela som si na svoje dcéry. Dve  študovali na vysokej škole, najmladšia bola ešte na strednej. Potrebovali ma,“ hovorí Oľga.

Bez varovania
Aby sa rakovina ďalej nerozširovala, odstránili Oľge tretinu pravého prsníka a prišla aj o lymfatické uzliny. Raz za tri týždne absolvovala chemoterapiu aj rádioterapiu. „Bolo to náročné. Každý druhý deň po chemoterapii mi bolo zle,“ spomína. „Ale za tri týždne som sa dokázala pozviechať. Po rádioterapii som zasa bola veľmi unavená, ale stále som bola aktívna a pracovala som. Dokonca som sa nedala vypísať ani na péenku.“

V januári tohto roka sa choroba Oľge bez varovania vrátila. „Na kontrole, ktorú som kvôli prekonanej rakovine absolvovala raz do roka, mi zistili, že tumor je späť,“ hovorí.
Najskôr ju operovali. „Prišla som o celý prsník,“ prezrádza Oľga. „Nechali mi len kožu s odôvodnením, že časom pôjdem na plastickú operáciu a podstúpim jeho rekonštrukciu.“

Náročné obdobie
Keďže rádioterapie absolvovala Oľga pred pätnástimi rokmi, už jej ich nemohli naordinovať, preto zvýšili frekvencie chemoterapeutickej liečby: „Chodila som na chemoterapie raz do týždňa,“ vysvetľuje Oľga. „Bolo to veľmi náročné. Vždy v utorok mi zobrali krv a v stredu som dostala kokteil liekov.“ Pôvodne mala naplánovaných dvanásť dávok chemoterapie, absolvovala ich len desať. Viac by vraj nezvládla.

Oľga tvrdí, že po chemoterapiách síce nevracala, ale aj tak to bolo veľmi ťažké. „Prišla som o vlasy, nevládala som sa hýbať a po chemoterapii sa u mňa vyvinula neuropatia.“ Ako sa prejavuje? Necíti si končeky prstov na rukách ani na nohách. Verí však, že to do pol roka poľaví. „Ak sa to nepodarí, budem sa do konca života potkýnať o vlastné nohy,“ hovorí s náznakom úsmevu Oľga. „Teraz si dám na nohy tenisky, a keď kráčam po schodoch, dvíham nohy vyššie, aby som nezakopla.“

Chcem byť zdravá
Keď vám lekár oznámi, že máte rakovinu, zrúti sa vám svet. Aj Oľga mala najskôr hlavu plnú otázok: Prečo práve ona? Neskôr sa na seba hnevala, plakala a strácala nádej, že sa uzdraví. No vedela, že musí bojovať. Spomína: „Snažila som sa stoj čo stoj vyzdravieť.“  
Keď sa choroba po pätnástich rokoch opäť pripomenula, Oľga už nemala až takú veľkú motiváciu bojovať.

Deti vyleteli z hniezda a liečba urobila na jej tele viac škody ako prvýkrát. Tvrdí, že s chorobou sa nedá úplne vyrovnať. Môžete si ju len nepripúšťať. No bolo to ťažké, aj keď jej pomáhala psychologička z Národného onkologického ústavu a svojpomocná pacientska skupina z aliancie NIE RAKOVINE, kde sa sama stala dobrovoľníčkou. S ich edukačným tímom učí ženy samovyšetrovať si prsníky na osvetových podujatiach nazvaných Prsko TOUR.  

V strehu
Keď Oľga zvíťazila nad rakovinou prvýkrát, tešila sa, no zároveň bola stále v strehu. „Napriek tomu bolo mojich pätnásť rokov v remisii dobrých, aj keď som musela trochu poľaviť.“ Oľga totiž hrávala volejbal. Choroba ju na nejaký čas zabrzdila, šport musela zavesiť na klinec. „Keďže mi zobrali lymfatické uzliny, k volejbalu som sa nemohla vrátiť,“ vysvetľuje.

A tak začala s menej náročnými športmi. Vyskúšala jogu a zamilovala si dlhé prechádzky so psom. Dnes už má Oľga druhého psa. Na prechádzky nezanevrela, ale tvrdí, že už neprejde toľké kilometre ako kedysi. „Moja sučka ma drží nad vodou. Keby som ju nemala, nemala by som dôvod vstať ráno z postele. Bolo by to oveľa horšie,“ priznáva Oľga, ktorá si už štvrtý rok užíva dôchodok.  

Stále aktívna
Oľga je, zdá sa, z najhoršieho vonku. Prekonala veľmi agresívny druh rakoviny, napriek tomu ju choroba nezrazila na kolená. Dodnes je aktívna a nevzdáva sa. Radí ženám, ako sa starať o svoje zdravie, učí, ako si robiť samovyšetrovanie prsníkov. Vie, že je to veľmi dôležité, a je presvedčená, že to má zmysel. A nezanedbáva ani svoju vnučku. Sprevádza ju na tréningy. Raz z nej možno bude tanečnica…

Ako znížite riziko vzniku rakoviny

  • Nefajčite
  • Buďte fit, hýbte sa, málo seďte a udržujte si zdravú hmotnosť
  • Zdravo sa stravujte a obmedzte cukor
  • Zabudnite na alkohol alebo ho pite aspoň striedmo
  • Vyhýbajte sa prílišnému slneniu a nepoužívajte soláriá

INFO
Lekára okamžite vyhľadajte, ak vás bolí prsník, nahmatáte si hrčku alebo zhrubnutú žľazu, máte vtiahnutú kožu prsníka alebo bradavky, koža prsníka zhrubne alebo sčervenie. Lekára vyhľadajte, aj keď máte tmavý alebo krvavý výtok z bradavky, prsník zmení tvar, máte ekzém na bradavke, zväčšenú pazuchu alebo hrudku v podpazuší, rozdielne sa vám hýbu prsníky, keď zdvihnete ruky nahor a podobne.

Na mamografiu sú každé dva roky pozývané všetky ženy od 50 do 69 rokov. Pozvánka zo zdravotnej poisťovne slúži ako žiadanka. Platí aj žiadanka od gynekológa alebo praktického lekára.

Rakovina prsníka vzniká, keď sa bunky tela chorobne zmenia a začnú sa nekontrolovane deliť. Rakovinové bunky vytvoria najprv jedno ložisko, po čase môžu vniknúť do zdravého tkaniva aj do vzdialených orgánov a tvoriť metastázy. Rakovina prsníka má veľa foriem. Niekedy rastie pomaly a netvorí metastázy, inokedy rastie rýchlo a šíri sa v tele početnými metastázami. Rakovina prsníka je dobre liečiteľná, keď ju zistia včas a ešte netvorí metastázy. Osvetu a psychologickú podporu onkologickým pacientom poskytuje pacientska organizácia NIE RAKOVINE na bezplatnej infolinke 0800 800 183.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Jana Hrdličková, Nie rakovine

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa