Ženská inkontinencia: Netrápte sa s tým samy

Ženská inkontinencia: Netrápte sa s tým samy

Téma, o ktorej nikto rád nehovorí dobrovoľne. Pritom obťažuje takmer štvrť milióna Sloveniek…

Lekára však vyhľadá menej ako 5 percent z nich, čo je škoda, pretože tieto problémy sa dajú riešiť. Čím skôr začnete, tým je väčšia šanca, že sa váš život vráti do starých koľají.

Všetko sa začalo nevinne
Alena je mladá 35-ročná žena, ktorá má za sebou druhý pôrod. No okrem radostí jej priniesol aj starosti. Únik moču. „Myslela som si, že je to prechodný jav, no prešli už takmer dva roky a problém sa zhoršuje. Pritom všetko sa začalo nevinne. Keď mi bolo treba cikať, odrazu som musela hneď utekať na toaletu. Ak som čakala čo i len minútu, na záchod som doslova dobiehala, no už s malou nehodou. Predtým som nič také nepoznala, no zrazu som moč vedela udržať čoraz ťažšie.

K lekárovi mi ani nenapadlo ísť. Tento stav som pripisovala druhému pôrodu, a tak som len čakala, kedy sa telo zregeneruje a ťažkosti zmiznú samy. Novej situácii som sa preto prispôsobila. Keď som sa s malými synmi chystala von, nepila som alebo len málo. Kávu už vôbec nie, po nej som prežívala ešte väčšie nutkanie na malú potrebu. Vždy som si všímala, kde je záchod. No aj tak som párkrát skončila v kríkoch,“ smeje sa mladá žena. Skúsila cvičiť aj cviky na spevnenie panvového dna, no úľavu jej to neprinieslo.

„Priznám sa, pri malých divokých chlapcoch je na to málo času. Ale už to chcem riešiť. Nebaví ma to a ani moju rodinu. Už sú alergickí na vetu: „Musím na vécko. Hneď!“ A popravde, nechcem skončiť s plienkovými nohavičkami. Len neviem, či som všetko príliš nezanedbala a nečaká má už náročná liečba. Známej stačilo cvičiť, schudnúť a problém zmizol. Azda to bude aj môj prípad,“ želá si Alena.

Sú rôzne
Inkontinencia je nedobrovoľný únik moču, za ktorý môže oslabené svalstvo panvového dna, menopauza, pôrody, no aj časté infekcie močových ciest a nadváha. Zvyčajne si vyberá ženy po 45. roku, čo pravdepodobne súvisí s hormonálnymi zmenami v období klimaktéria. V súčasnosti sa však tento trend mení. „Inkontinencia čoraz viac obťažuje ženy už po tridsiatke, najmä tie, ktoré rodili,“ tvrdí gynekologička MUDr. Barbara Spodniaková z Goljer Clinic v Bratislave.

Existuje niekoľko typov inkontinencie, najčastejšia je stresová. Znamená, že moč unikne pri námahe, kýchaní alebo kašli. Existuje aj takzvaná urgentná inkontinencia. Ide o naliehavé a časté nutkanie na močenie s únikom moču alebo bez úniku. Známa je aj pod označením hyperaktívny močový mechúr.

Čo vás čaká u lekára  
Máte zrazu problém s udržaním moču pri kašli alebo fyzickej námahe? Ak sa vám niečo nepozdáva, radšej vyhľadajte lekára. Čím skôr tak urobíte, tým väčšiu šancu máte na uzdravenie. Ak sa zveríte do rúk odborníka, ako prvý očakávajte podrobný rozhovor a vyplnenie špecializovaných dotazníkov, ktoré tiež pomôžu pri diagnostike inkontinencie. „V rámci anamnézy sa pýtame, ako sa inkontinencia prejavuje a kedy sa objavili prvé príznaky.

Tiež je dôležité poznať okolnosti, pri ktorých nastane nechcený únik, ako často a v akom množstve moč uniká. Zisťujeme aj to, či je prítomné nutkanie na močenie, či je žena schopná sa vedome vymočiť a aké množstvo moču pri malej potrebe vylúči. Zaujíma nás tiež, či má pocit úplného vyprázdnenia mechúra,“ prezrádza gynekologička. Okrem toho podstúpite aj podrobné gynekologické vyšetrenie, vrátane ultrazvuku, a urobia vám komplexný rozbor moču. Niekedy je potrebné aj takzvané urodynamické vyšetrenie, ktoré pomôže odhaliť funkčný stav močových ciest a špecifikovať typ inkontinencie.

Dá sa vyliečiť?
Potvrdil vám lekár inkontinenciu? „V prvých štádiách ochorenia nasadzujeme konzervatívne liečebné postupy, ktoré sú veľmi účinné. Pri ťažších inkontinenciách stresového typu by však nepomohli, vtedy je už potrebný operačný zákrok,“ hovorí doktorka Barbara Spodniaková.
Z konzervatívnej liečby nemajte obavy, nečaká vás nič hrozné. „Pod touto formou terapie si treba predstaviť rehabilitáciu, čiže špeciálnu liečebnú gymnastiku na posilnenie panvového dna.

Tú kombinujeme s užívaním liekov,“ prezrádza gynekologička. Cvičiť by ste však mali pravidelne, dlhodobo a spočiatku aj niekoľkokrát denne. Len tak sa môže dostaviť zlepšenie stavu. Pomôcť môže aj psychoterapia, zmena životosprávy, redukcia hmotnosti či zmena pracovného prostredia, ak je to nutné. No tým sa to nekončí. „K ďalším možnostiam konzervatívnej liečby patrí aj elektrostimulácia panvového dna a takzvaná reedukácia močového mechúra. Princípom tejto metódy je naučiť ženu potlačiť svojou vôľou nadmernú aktivitu močového mechúra,“ ozrejmuje odborníčka.

Ak konzervatívna liečba nepriniesla požadovaný efekt, lekár vám zrejme odporučí chirurgický zákrok. „Jeho cieľom je obnoviť porušené miesta v oblasti močovej rúry, napríklad zavedením takzvaných pások pod ňu. Účinná býva aj aplikácia sklerotizujúcich látok do miesta, kde je nedostatočný zvierač okolo močovej trubice. Obe metódy, laicky povedané, pomôžu udržať moč v močovom mechúre,“ dopĺňa gynekologička.

„Pri každej voľbe operačného postupu sa riadime kombináciou klinického obrazu a výsledkov urodynamických a ultrasonografických vyšetrení. Zároveň berieme do úvahy aj to, či ide o prvú operáciu alebo o recidívu problému.“ Dá sa inkontinencia úplne vyliečiť? „Je to veľmi individuálne a všetko závisí od jej typu, no drvivej väčšine žien vieme pomôcť,“ upokojuje doktorka Barbara Spodniaková.

Chcem jej predísť
Ak nechcete zažívať patálie s inkontinenciou, začnite s pravidelným tréningom panvového dna, hoci máte len 25 rokov. Je to najúčinnejšia prevencia. „Podstatou tohto typu cvičenia je to, že sa žena učí vedome a aktívne ovládať a sťahovať svaly panvového dna, čím predchádza vzniku nepríjemného problému,“ objasňuje gynekologička Barbara Spodniaková.

Autor: Adriana Kováčová
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa