Ženské ústrojenstvo po pôrode: Ako sa môže žena ešte zraniť?

Ženské ústrojenstvo po pôrode: Ako sa môže žena ešte zraniť?

Máte po cisárskom reze a volá vás to už cvičiť, behať alebo sa inak fyzicky prejaviť? Sekcia je rez v oblasti brucha a maternice, ktorá je najviac zásobené krvou z celého tela.

Aj preto je dôležité, aby tieto oblasti, ktoré sa majú liečiť po namáhavej operácii ostali chránené. Navyše, tehotenstvo vytvorilo akýsi prázdny priestor medzi brušnými svalmi a bruchom. Je dôležité, aby sa táto medzera uzavrela, scvrkla, aby nedošlo k jej zraneniu.

Regenerácia
Niektoré cvičenia ako je chôdza, sa po sekcii odporúčajú, pretože zvyšuje krvný obeh, čo urýchľuje rýchlejšie šírenie živín na zotavenie a znižuje riziko tvorby krvných zrazenín. Všetkým ostatným formám cvičenia je nutné sa vyvarovať, kým nedostanete súhlas od svojho lekára.

Sekcia zahŕňa rez cez brušnú stenu a maternicu, a preto je dôležité počkať, kým sa tieto oblasti úplne neuzdravia, čo môže trvať od šiestich až do osem týždňov. Ak budete netrpezlivá a sama si naordinujete skorší pohyb, môže to mať za následok svalové zranenia a bolesti, zvyšujete tým riziko infekcie, rovnako si môžete spôsobiť, že sa rana roztrhne.

Cvičenie a bolesti svalov
Keď vám lekár dá zelenú, začnite s cvikmi, ktoré sú ľahké, vrátane plávania alebo chôdze. Ako sa bude vaša sila a kondícia zlepšovať, postupne zvyšujte intenzitu svojho tréningu.

Ak pocítite bolesť pri cvičení, zastavte sa a vyhľadajte lekársku pomoc. Okrem bolesti, vyhľadajte okamžite lekársku pomoc, ak sa stretnete s ťažkým vaginálnym krvácaním, krvácaním z rany na bruchu, s horúčkou, alebo budete mať sťažené dýchanie.

Vyhnite sa nadmernej únave, zatiaľ čo sa vaše telo zotavuje z väčších chirurgických zákrokov, akým je rozhodne aj cisársky rez. Veľa odpočívajte, snažte sa neprechladnúť na ženské ústrojenstvo a neprejedajte sa.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa