Ženy si nechali nafotiť svoje tetovania po mastektómii (FOTO)

Ženy si nechali nafotiť svoje tetovania po mastektómii (FOTO)
13 fotiek v galérií

Za posledné desaťročie stúpol počet žien, ktoré podstupujú mastektómiu. Často to robia aj preventívne, ak sa objaví vysoká pravdepodobnosť, že by mohli mať rakovinu prsníka.

Niektoré si nechajú prsníky po operácii rekonštruovať, niektoré sa rozhodnúť zostať celkom bez prsníkov. Taktiež sa čoraz častejšie možno stretnúť s tým, že si ženy nechajú miesta po mastektómii ozdobiť tetovaním.

Silné fotky
Sophy Holland, fotografka z New Yorku, sa nedávno spojila s magazínom Inked a nafotila niekoľko takýchto krásnych a odvážnych žien. Fotenia sa zúčastnilo 12 žien, ktoré podstúpili mastektómiu  a majú tiež „mastekto-tetovanie“. Išlo o vydanie čísla časopisu, ktoré sa zameriavalo zvýšenie povedomia o rakovine prsníka a iných druhov rakoviny.

Fotografka chcela zachytiť tieto ženy čo najprirodzenejšie – voľba oblečenia i doplnkov bola na nich a fotenie sa odohrávalo bez zbytočných rušivých kulís. Išlo o ženy zo všetkých kútov Spojených štátov amerických a Kanady, ženy rôzneho veku, stavu či postavenia.

Kliknite do galérie pod článkom.

Odkazy niektorých účastníčok fotenia
Dana Donofree, už viac ako 7 rokov bez rakoviny: „Moje tetovanie po mastektómii zmenilo toho veľa v mojom živote, pretože to bol moment, kedy som opäť prijala voľbu – ja žijem svoj život. Ja robím svoje vlastné rozhodnutia.“

Mylee Cardenas, viac ako 3 roky bez rakoviny: „Som vlastne vďačná, že som tým prešla, pretože sa môžem podeliť o svoju skúsenosť...“ Kat Van Winkle, viac ako rok bez rakoviny: „Pracujem v škole, kde je 400 detí, ktoré potrebovali vidieť, že toto nie je rozsudok smrti. Chcela som byť tou predstaviteľkou, tou silnou osobnosťou.“

Christina Schroeder, asi 5 rokov bez rakoviny: „Pre ľudí, ktorí prechádzajú ťažkým obdobím – môžete plakať. Môžete dať vedieť druhým, že trpíte. Ako ľudské bytosti zdieľame šťastie, no sme tak neochotní zdieľať smútok a ja nechápem, prečo je to tak.“ Starling W, viac ako 8 rokov bez rakoviny: „Po rakovine som začala skutočne vidieť život. Primälo ma to zastaviť sa a privoňať si raz za čas k ružiam - vážiť si veci, ktoré v živote mám, namiesto premýšľania o tom, čo by som potrebovala.“

Jen Hearn, viac ako tri roky bez rakoviny: „S manželom sme boli spolu už ako tínedžeri, takže som vedela, že ma miluje. Ale ja som sa prestala mať rada po mastektómii. Tetovanie však toto úplne zmenilo.“ Melissa Shelley, viac ako 11 rokov bez rakoviny: „Chcem, aby ženy vedeli, že či máte jeden prsník, dva prsníky alebo žiadny, vaša sexualita a vaša krása vám nikdy nebola vzatá. Iba to tkanivo, ktoré sa vás snažilo zabiť.“

Na záver sa fotografka vyjadrila: „Bolo fascinujúce vidieť tieto ženy a to, čím prešli. A tú silu a šťastie v miestnosti.“ Celé fotenie malo ukázať, že ženy po mastektómii sa nemusia skrývať, že sú krásne a plné sily. Čo na to hovoríte vy?

Autor: Mária
Foto: thestir.cafemom.com

 13 fotografií

Ženy si nechali nafotiť svoje tetovania po mastektómii (FOTO)Ženy si nechali nafotiť svoje tetovania po mastektómii (FOTO)Ženy si nechali nafotiť svoje tetovania po mastektómii (FOTO)Ženy si nechali nafotiť svoje tetovania po mastektómii (FOTO)
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa