Žiarlivý manžel: Čo je už priveľa?

Žiarlivý manžel: Čo je už priveľa?

Niektoré ženy majú pocit, že ak ich manžel žiarli, dávam im tým najavo svoju lásku. Jeho žiarlivosť vnímajú vlastne určitým spôsobom pozitívne a lichotivo. No je naozaj žiarlivosť pre vzťah pozitívna? Respektíve kde začína hranica chorobnej žiarlivosti?

Normálna verzus chorobná žiarlivosť
Sú veci, ktoré v nás prirodzene vyvolávajú žiarlivosť. Ak napríklad vidíme svojho manžela v objatí inej ženy, je normálne, že začneme žiarliť a rovnako i naopak. Lenže niektorí ľudia svoju žiarlivosť nedokážu držať na uzde. Ide zvyčajne o ľudí, ktorí majú určité psychické problémy alebo sú nezrelí.

Chorobná alebo patologická žiarlivosť sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Varovať vás však môžu nasledovné situácie a signály:
- váš manžel vás nechce nikde púšťať a snaží sa každú voľnú chvíľku tráviť s vami
- prekáža mu, ak idete do spoločnosti bez neho, hoci aj len na kávu s kamarátkou
- snaží sa obmedzovať vaše kontakty s inými ľuďmi
- bežné sú kontrolné „návštevy“ v práci, čo síce môže budiť dojem, že o vás váš drahý javí ohromný záujem, v skutočnosti si vás však len chodí skontrolovať
- časté telefonáty, ak sa čo i len o pár minút oneskoríte
- podozrievanie a vypočúvanie, ak pozdravíte cudzieho muža, usmejete sa na predavača v obchode a podobne
- v neposlednom rade sa chorobný žiarlivec často začne prejavovať aj násilnícky

Má to zmysel?
Ak žena zistí, že jej manžel je chorobný žiarlivec, určite by situáciu nemala podceňovať. Tento problém sa totiž zvykne naozaj stupňovať a chorobný žiarlivec sa neuspokojí so žiadnym vysvetlením – všetko berie ako výhovorku a je presvedčený o tom, že ho podvádzate. S takýmto človekom sa nedá udržiavať normálny zdravý vzťah. Ideálne je, ak problém spoznáte v začiatkoch a začnete ho riešiť hneď. Možnosťou je návšteva psychológa či manželskej poradne. Odborník totiž dokáže odhaliť hlbšiu príčinu chorobnej žiarlivosti. Tá často tkvie v nízkom sebavedomí, nedostatku sebadôvery, prehnanom strachu zo zlyhania alebo je prejavom nejakej psychickej poruchy, ako sme už spomenuli.

Veľa prípadov končí zle
Veľa žien však ticho trpí a žije v spoločnosti chorobného žiarlivca. Žiaľ, častým sprievodným javom je aj násilie. Nejedna žena sa bojí svojho manžela, boja sa vyhľadať pomoc. Ak sú v rodine aj deti, trpia kvôli nezvládnutej žiarlivosti aj ony. Veľkým rizikom sú skratové situácie, ktoré môžu mať tragické následky. Žiarlivosť totiž neraz i zabíja, a to doslova. Preto netreba tento problém brať na ľahkú váhu a ak máte pocit, že váš manžel to so žiarlením preháňa, situáciu riešte skôr, než bude neskoro.

Autor: Mária

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa