Zima pokožke neprospieva: SOS pre suché ruky a pery

Zima pokožke neprospieva: SOS pre suché ruky a pery
Zima vie byť k perám a rukám poriadne krutá. Ako si poradiť s vysušenou pokožkou?

Sezónne trápenie
V zime je vlhkosť v ovzduší nízka, no aj vo vykúrenom priestore je nižšia vlhkosť, čo vysušuje pokožku, najmä ruky a pery. Nebudeme si klamať, suchá a popraskaná koža na rukách a perách nevyzerá dobre. Tento problém však v zimnom období trápi mnohé z nás. Dobrá správa je, že nejde o neriešiteľný problém.

Krémujte
Každý dermatológ vám povie, že suché ruky treba čo najčastejšie premasťovať, čiže krémovať. Dávajte si však pozor na to, aby ste používali krém, ktorý vám bude vyhovovať. Môže sa stať, že aj drahý a kvalitný výrobok bude obsahovať látku, ktorá vám bude dráždiť pokožku, taký krém ihneď prestaňte používať. Ak máte popraskané ruky, v prvom rade je potrebné zahojiť rany. Natierajte si ich kozmetickou vazelínou a za pár dní sa pokožka pekne zacelí.

S umývaním opatrne
Pokožke rúk neprospieva príliš časté umývanie v horúcej vode a ešte aj mydlom. Z rúk sa tak zmýva prirodzená vrstva mazu, ktorá sa nestíha regenerovať. Preto je pokožka čoraz suchšia a praská. Skúste používať jemné tekuté mydlo, ktoré je k nej šetrnejšie než obyčajné mydlo, a ruky si umývajte vo vlažnej vode. Je dobré nakrémovať si ruky po každom umytí. Pri umývaní riadu a prácach s čistiacimi prostriedkami používajte ochranné rukavice.

Čo rukám škodí?
  • umývanie v horúcej vode
  • priveľa mydla
  • chemikálie
  • suchý vzduch
  • dehydratácia organizmu

Báječný tip na jemné ruky
Počas noci sa môže pokožka na vašich rukách niekoľko hodín nerušene regenerovať a to treba využiť! Tesne pred spánkom si na ne natrite bohatú vrstvu výživného mastného krému, oblečte si bavlnené rukavice a ráno budete mať rúčky ako nové.

Ikonické bozky
Každá žena by chcela rozdávať bozky hebkými a vláčnymi perami, no realita je iná. Mnohé z vás majú namiesto ukážkových šťavnatých pier v štýle hollywoodskych hviezd vysušené a popraskané pery. Hlavne v zime je to hotové trápenie. Ale nič nie je stratené. Stačí perám venovať zaslúženú starostlivosť a dopriať im bohatú hydratáciu.

Zanechajte zlozvyky
Za zúbožené pery si často môžete samy. Suché pery si podvedome oblizujete, aby ste ich zvlhčili, ale to môže celý problém ešte zhoršiť. Ako sa sliny z pier odparujú, z pier odchádza aj zvyšná vlhkosť, ostávajú ešte suchšie, a ani sa nenazdáte a trčia vám z nich suché šupinky. Odolajte pokušeniu obhrýzať alebo strhávať si suchú kožu z pier, iba čo si vytvárate ďalšie rany a spomaľujete proces hojenia. Vždy keď cítite, že máte suché pery, natrite si ich balzamom. Hoci aj každú chvíľu. Ale pozor, po balzame by ste nemali cítiť v perách brnenie či štípanie.

Rúžu nemusíte dať zbohom
Je pravda, že rúž na vysušených perách nevyzerá dobre, ale to neznamená, že sa ho musíte vzdať. Stačí, ak si ráno prebehnete pery čistou zubnou kefkou, čím odstránite suché šupinky, potom naneste vrstvu balzamu a až naň si dajte rúž. Vďaka tomu budete vyzerať zvodne a nebudete sa tak trápiť kvôli suchým perám.

Báječný tip na hebké pery

Píling vám pomôže šetrne odstrániť z pier suchú odumretú kožu a umožní im regenerovať sa. Nemusíte si nič kupovať, píling si jednoducho vyrobíte doma. Zmiešajte lyžičku medu s 2 lyžičkami cukru, zmes jemne vmasírujte na pery a nechajte 10 minút pôsobiť. Potom zmes odstráňte a pery natrite hydratačným krémom alebo balzamom. Píling pier robte maximálne raz týždenne.

Alergia na chlad
Naozaj existuje a nie je to nič zábavné. Alergia na chlad sa prejavuje tak, že na mieste, kde bola pokožka vystavená chladu, sa vyskytnú červené svrbivé vyrážky. Po oteplení tela sa môže prejaviť nepríjemné pálenie i opuch oblasti postihnutej chladom. Alergiu na chlad môže sprevádzať horúčka, bolesť hlavy, bolesť kĺbov a silná únava. Ak máte podozrenie, že by ste mohli mať alergiu na chlad, navštívte svojho lekára, lebo ako každá iná alergia, aj táto môže spôsobiť anafylaktický šok.

Autor: tk
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa