Zistite, či je vaše dieťa pripravené ísť do školy

Zistite, či je vaše dieťa pripravené ísť do školy

Už čoskoro sa v základných školách začnú zápisy prvákov. Je ten váš pripravený ísť do školy, zanechať hry a príjemné prostredie škôlky? Viete, čo by mal ovládať prv, než si sadne do školskej lavice?

Zápis do základnej školy prebieha síce až v apríli, ale svoje dieťa by ste naň mali začať pripravovať už teraz. Učitelia počas zápisu overujú základné schopnosti dieťaťa – znalosť farieb, geometrických tvarov, základné počty, pomerové množstvo, to, či sa už dokáže podpísať tlačenými písmenami, samo sa obliecť či používať príbor. Snažia sa zistiť, či sú deti samostatné, poznajú svoje meno a adresu, vedia povedať básničku alebo zaspievať pesničku. Kontrolujú, ako vedia nakreslia obrázok

ČO SI VŠÍMAŤ u predškolákov
Zmena prostredia aj rytmu dňa isto nebude ľahká pre budúceho prváčika ani pre vás. Aby však prebehla čo najľahšie, je potrebné, aby ste sa na ňu všetci pripravili. Budúcich prvákov čaká veľa nových vecí. Musia zvládnuť celú abecedu, počítanie a ďalšie nové predmety, ale musia sa aj naučiť fungovať v kolektíve.

Kedy už vaša dcéra prestáva byť dieťaťom?

Nebuďte prekvapená, ak vaše dieťa začne po pár týždňoch plakať a odmietať chodiť do školy. Nikdy sa mu však nevyhrážajte, zvoľte pozitívnu motiváciu. „Všímajte si, akú má dieťa výslovnosť, slovnú zásobu, ako reaguje na cudzích ľudí, na nové prostredie aj v záťažových a preň stresujúcich situáciách. Sledujte, ako sa zapája do kolektívu, či ako dlho je schopné sústrediť sa na jednu činnosť,“ radí psychologička Silvia Langermann.

„Ak si nebudete istá, konzultujte svoje postrehy s učiteľkou v materskej škole. Nemajte stres z toho, ak v škôlke tvrdia, že je vaše dieťa príliš hravé a nezapája sa do kolektívu. Nebuďte smutná ani z toho, že na vianočnej besiedke nepovedalo celú básničku. Ak by aj v niečom nebolo celkom doma, stále máte dosť času začať ho pozitívne stimulovať. U detí v tomto veku znamená aj mesiac alebo dva veľký posun vo vývoji.“

PORADÍ aj lekár
To, či je vaše dieťa zrelé do školy, musí posúdiť aj pediater. Zhodnotí jeho celkový zdravotný stav, motoriku a vplyv telesných a iných ochorení na nástup do školy (astma, alergie a podobne). Ak si však stále nebudete istá, poraďte sa so škôlkarským psychológom alebo navštívte štátnu psychologickú poradňu – Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.

Ako prežíva lásku váš tínedžer? 

Odborník v rámci komplexného vyšetrenia zistí a pomôže vám zorientovať sa, v ktorých činnostiach sa dieťa necíti úplne doma. Zároveň vám poradí, ako ho správne stimulovať a rozvíjať jeho zručnosti, prípadne odporučí odklad či konzultáciu s inými odborníkmi. Preto sa neprekvapte, keď vás pošlú na vyšetrenie k logopédovi, k ušnému alebo očnému lekárovi.

Viac o prváčikoch a ich "ceste do školy" si prečítate v aktuálnom čísle Báječnej ŽENY. 

Autor: Marcela Martinková/BŽ

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa