Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Približne dve percentá ľudí na svete sú alergickí na vajcia. Podľa správy imunológov je to druhá najčastejšia potravinová alergia u detí.

Tieto alergie môžu byť významné, pretože niektoré druhy očkovania obsahujú práve vaječné zložky. Navštívte svojho lekára, ak si myslíte, že máte alergickú reakciu, keď skonzumujete vajíčka. Ušetríte si tým veľa zdravotných problémov.

Potravinové alergie
Alergén je látka, ktorú váš imunitný systém napadne, pretože ju označí ako škodnú. Keď prídete do styku s látkou znovu, systém zaútočí a vyvolá alergické prejavy, najbežnejšia je kožná vyrážka. Deťom sa môže vyvinúť alergia z jedla. Nie je nutné, aby ste jedli celé vajcia, aby sa objavila reakcia. Stačí aj malý kontakt s vaječným proteínom v spracovanej potravine, pečive, šalátovom dresingu, zmrzline.

Príznaky
Príznaky alergickej reakcie na vajcia sú rovnaké ako u iných alergií. Môžete mať kožnú vyrážku, ktorá svrbí. Sú to zvyčajne malé červené bodky alebo pľuzgiere. Potravinové alergie môžu spôsobiť aj zažívacie ťažkosti, ako je vracanie a hnačka. Dokonca aj žalúdočné kŕče. Reakcia sa môže líšiť zakaždým, keď jete vajcia, v závislosti na tom, či ste prehltli celé vajcia, bielko alebo len žĺtok.

Anafylaxia
Anafylaxia je závažná alergická reakcia. Jedinci s ťažkou alergiou by mali nosiť varovný zdravotný náramok na upozornenie svojho problému. Rovnako je nutné nosiť adrenalínové pero, čo je moderné zariadenie, ktoré slúži na správne dávkovanie lieku pri anafylaxii. Nezabúdajte na to, že si môžete si vytvoriť alergie v každom veku, takže nebuďte prekvapení, ak sa stretnete s citlivosťou na vajíčka až teraz.

Autor: bb
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa