Zlatica Švajdová Puškárová: Som rada, keď Paťo odíde občas na chatu (VIDEO)

Zlatica Švajdová Puškárová: Som rada, keď Paťo odíde občas na chatu (VIDEO)

Už roky je jednou z tvárí kampane AVON Pochodu proti rakovine prsníka. Ako dbá Zlatica Švajdová Puškárová (41) o svoje zdravie? Čo vyrastá z jej staršieho syna Lea? A chýba jej niečo v živote?

VIDEO: Báječná minútka so Zlaticou Puškárovou

Treba ísť príkladom – chodíte pravidelne na preventívne prehliadky?
Áno, a už som aj bola u pána doktora Vladimíra Bellu. Od neho viem, že v poslednom období narástol počet pacientiek s nádorom prsníka, alarmujúce je, že najmä mladších. Preto je dôležité o tom rozprávať. Ak prídu ženy neskoro, môže ich to stáť život. Dôležité je včas zistiť prípadný problém.

Máte skúsenosť zo svojho okolia, že niekto bojoval so zákernou chorobou?
Moja prastará mama z maminej strany mala rakovinu prsníka, ale to bolo dávno, vtedy sa to ani nedalo včas zachytiť. My dnes hromžíme na zdravotníctvo, pritom v mnohých oblastiach máme výbornú diagnostiku. Keď k nám prídu cudzinci, pozerajú, aké máme možnosti. A nevyužívame ich tak, ako by sme mohli.

Slovensko žilo hokejom, ktorý hrá aj váš starší syn Leo. Pýtal sa na ľad sám alebo ste mu tento šport vybrali?
Leo má postavu po Patrikovi, ktorý má pevné stehná. Uznali sme, že po ihrisku by toho asi veľa nenabehal, tak sme skúsili hokej. Paradoxne behá skvele. Nedávno vyhral krajské kolo na 200 metrov Čokoládovej tretry a postupuje do finále do Košíc. S hokejom sme začínali v Petržalke, potom z iniciatívy trénera aj našej ako rodičov vznikol klub HC Slovakia Talents. Sme spolu veľa času, medzi chalanmi vznikajú krásne kamarátstva. Sú šikovní, chodia do škôl s rozšírenou angličtinou, učia sa na jednotky, až nechápem, ako to všetko stíhajú.

 

Aspoň Leo sedí menej času pri počítači…
Leo má od detstva veľmi rád knihy a, samozrejme, aj počítač. Niekedy mu poviem: „Choď už na ten počítač, aby si sa trochu upokojil.“ A nielen upokojil, aj utíšil vnútornú vášeň, lebo oni na ľade stále súťažia. Prihlásila som ho aj na krúžok programovania, aby z toho vysedávania pri počítači aj niečo mal.

Ak máte všetci štyria voľný čas, ako ho trávite?
Na dedine pri Trnave, kde máme po starých rodičoch hospodárstvo. Alebo ideme na chatu. Nehovoriac o tom, že ja by som najradšej precestovala celý svet. Už sa bude dať aj cestovať, lebo Adamko má dva roky. Je náročné skĺbiť prácu s rolou matky a ešte si aj uskutočňovať sny. Našťastie, moja mamina s ocinom mi veľmi pomáhajú…

Váš manžel Patrik Švajda je poľovník i rybár. Berie synov do lesa alebo na rybačku?

No jasné! Príroda má krásny rozmer, ktorý Patrik odmalička ukazuje všetkým svojim štyrom synom. Z lesa majú zážitky, na ktoré budú určite radi spomínať.

V práci sa vám darí, vo vzťahu vám to funguje, chlapci sú šikovní. Chýba vám niečo?
Nie. A bolo by trúfalé povedať, že áno. Niekedy sa až štípem, aký šťastný život som dostala. Prajem si, aby sa v ňom nič vážne nezmenilo. Zatiaľ náš život spokojne plynie, preto sa ho snažíme vychutnávať.

Ako odolávate zvodom konzumu?
Myslím, že som v rovnováhe. Už dávno ma nebaví nakupovať handry, snažím sa žiť ekologickejšie. To je niečo, čím môžeme okrem výchovy pomôcť našim deťom. Túto planétu raz „zdedia“ po nás, ibaže stav, v akom im ju odovzdáme, je dosť žalostný.

Aj pre to niečo robíte?
Adam má napríklad veľa vecí po Leovi, lebo nie som maniačka, ktorej stačí mať vec raz a potom ju vyhodiť. Aj na chalupe sa snažíme žiť ekologicky - odpad ide sliepkam, robíme si kompost, zbierame dažďovú vodu…

S Patrikom už roky tvoríte pár. Čo je vo vzťahu dvoch známych ľudí najdôležitejšie?

To je recept, ktorý každý hľadá, ale ten príbeh si musí napísať sám. My sme to nikdy neriešili, vždy nám išlo o to, čo chceme a čo nie. Netvárime sa dôležito, sme obyčajní ľudia, ktorí sú len trochu známejší než iní...

Často spolu moderujete Televízne noviny. Nehrozí ponorka?

Myslím, že nie, ale som rada, keď Paťo odíde občas na chatu. Niekedy mu aj sama poviem: „Miláčik, už choď!“ My nie sme z tých, čo by celý deň ležali na gauči, okrem práce mám svoje projekty, k tomu starostlivosť o deti a domácnosť. Viacerí sa nás na ponorku pýtajú, ale my sme profesionáli - prácu riešime najmä v práci.

Kde sú večer synovia, keď obaja vysielate správy?
U mojich rodičov. Bývame vedľa seba, čo sme tak zariadili, keď sa narodil Adamko.   

Venujete sa aj politike, najmä štúdiám okolo volieb. Nie ste občas na prášky z toho, čo sa deje na slovenskej politickej scéne?

Po dvadsiatich rokoch novinárskej praxe mám pocit, že som zažila už asi všetko. Napriek tomu ma šokovala vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. To je niečo nepredstaviteľné! Najmä po tom, čo moja generácia zažila vraždu Roberta Remiáša, všetky tie bolesti aj informácie o tom, že to siahalo až do politických sfér. Je absurdné, že niekto dokáže zopakovať podobný scenár. Ale inak ma neprekvapuje nič.

Čo by sa malo z našej politiky vytratiť?
Politika sú súboje. Netreba očakávať, že súperi v nej sa budú romanticky hladkať, hoci Zuzana Čaputová nás presviedča o tom, že politika môže byť aj kultivovaná.

Vyskytnú sa pred kamerou situácie, ktoré vás dojímajú až k slzám?
Čím som staršia, čoraz viac. Kým som nemala deti a Patrik mal, nechápala som, keď ho dojímali niektoré príbehy z večerných správ. Odkedy mám sama deti, vnímam tie smutné veci inak. Niekedy mám slzy na krajíčku a musím sa veľmi ovládať, aby to nebolo na mne poznať.

Dnes takmer všetci fičia na sociálnych sieťach. Čo ste ochotná zdieľať zo svojho súkromia?

Som tam aktívna, najmä na Instagrame, dokonca robíme rôzne workshopy s touto tematikou. Veľmi citlivo zverejňujem aj časť svojho súkromia, myslím, že pre známych ľudí je to možnosť ukázať ľuďom svoju pravú tvár. Ak to sprostredkúva nejaký novinár, nikdy to nedokáže vystihnúť tak, ako to ja žijem. Navyše je to cesta, ako vylúčiť rôzne fámy a nezmysly, akých sme si všetci užili naozaj dosť.

Mnohé mamy sú citlivé na zverejňovanie fotiek a informácií o svojich deťoch. Aj vy?
V primeranej miere ukážem na sociálnych sieťach aj svoje deti, nevidím na tom nič zlé. Vezmite si britskú kráľovskú rodinu, ktorá nemala problém ukázať pár hodín po pôrode všetky detičky a zdieľa tú radosť aj s verejnosťou. Ak sa to citlivo nastaví a nie je to prehnané, beriem to ako súčasť svojho života.

Kontrolujete staršiemu synovi mobil, to, koľko času trávi na internete, s kým a o čom komunikuje, alebo mu dôverujete?

Úplne mu dôverujem, on je čistá duša. Jasné, že každé dieťa lákajú nástrahy internetu, a každé tým musí aj prejsť. Snažím sa o takú mieru dôvery, aby sme sa vedeli o všetkom porozprávať. Pýtam sa ho aj na frajerky, ale vraj žiadne nemá, lebo jeho frajerka je ocino. (Smiech.) Máme s deťmi veľmi silný vzťah.  

Ste dvojnásobná mamina, máte sexi postavu. Cvičíte?
Nerobím vôbec nič. Beriem Adamka na dlhé prechádzky, lebo je živé dieťa. Zatiaľ nechodí do škôlky, takže som s ním ja alebo je s mojou maminou. Nemám čas na posilňovňu ani na kozmetiku, preto ma pobavilo, keď som si raz prečítala, koľko mám plastických zákrokov…

Tak úprimne: koľko?

Žiadny. Ani len botox som nevyskúšala. Nestíham. A možno práve zaneprázdnenosť a naplnenosť života dá žene takú iskru, akú v kozmetických salónoch nenájde.

Necítite sa dnes ženskejšie než kedykoľvek predtým?
Neviem, určite som zrelšia a prežívam najkrajšie obdobie. Ale pravda je, že som typ človeka, pre ktorého každé obdobie bolo tým najkrajším. A nezmenilo sa to. Pre ženu mať dve zdravé deti je veľký dar.

Na fotenie do Báječky ste prišli nahodená ako dáma z najvyššej spoločnosti. Rada sa páčite alebo ide o súčasť profesionality?

Milujem ženskosť, páči sa mi, keď žena dobre vyzerá. Keď však behám po sídlisku s Adamkom, hrabem sa s ním v pieskovisku alebo keď vlečiem domov nákupy, iba si vzdychnem: Kedy už budeš vyzerať dôstojne? A potom príde chvíľa, keď sa môžem prevteliť na dámu. Rozhodne však nemám vysoké podpätky, keď behám za synmi po ihrisku. Žijem bežný život, čo môžu potvrdiť mamičky, s ktorými sa stretávam na sídlisku. Som úplne normálna baba.

V našom ateliéri ste vyskúšali zopár outfitov. Niektoré celebrity to robia akoby z povinnosti, vy sa z toho skôr tešíte?

V živote si všetko pekné treba užiť. Aj pri fotení. Zakaždým sa tej situácii oddám, lebo si ju chcem plne vychutnať...  

Neznášam nohavice
Zlatici Švajdovej Puškárovej nepochybne pristane elegantná móda, akú však obľubuje v súkromí? „Možno neuveríte, ale neznášam nohavice,“ prekvapuje moderátorka a dodáva, že nohavicové kostýmy vymieňa za sukne alebo za šaty, ktoré, naopak, miluje. „V živote aj v obliekaní potrebujem slobodu a voľnosť. Navyše, šaty sú pre maminu, ktorá musí byť pri svojom dieťati stále v strehu, veľmi praktické. Iba si ich oblečiem - a som.“ Zlatka je rada upravená, dokonca aj doma. „Nehovorím, že som vymaľovaná, ale páči sa mi, keď človek nepôsobí zanedbane…“

AKÁ JE V SKUTOČNOSTI?

ZLATICA je šarmantná žena, pre ktorú by bolo asi najväčším trestom dlhokánske mlčanie. Aj keby sme sa nevideli pár rokov, pri každom ďalšom stretnutí mám pocit, že plynule pokračujeme v začatom rozhovore. Zlatka je srdečná, vie sa vcítiť do kože iných ľudí, dojímajú ju ich osudy. Na fotenie si aj sama priniesla zopár elegantných farebných outfitov. A tvárila sa šťastne, ako by mala práve vyjsť na prehliadkové mólo…

Autor: Emil Babín
Foto: Laura Witteková

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa