Zlyhal vám vzťah? Vieme, čo za tým stojí

Zlyhal vám vzťah? Vieme, čo za tým stojí

„Zlyhal nám vzťah“, znie často veta nešťastných partnerov. Lenže vzťahy nikdy nezlyhávajú len tak, samé od seba. Vždy sú za to zodpovední ľudia a ich konkrétne správanie.

Sústredili ste sa iba na negatíva
Podľa psychológov majú ľudia vo vzťahu tendenciu sústrediť sa predovšetkým na negatívne vlastnosti partnera. Svoju pozornosť venujú tomu, čo im vadí a prekáža, pričom pozitívne vlastnosti druhej osoby pokladajú za samozrejmosť. Komunikácia medzi partnermi následne prebieha najmä na báze vzájomnej kritiky a obviňovania. Ak ste sa dlhodobo zamerali iba na partnerove negatívne vlastnosti, prehliadali ste jeho silné stránky a pozitíva a podcenili ste pochvaly a ocenenia nečudo, že to váš vzťah neustál.

Nerobili ste vzájomné kompromisy
Problémom mnohých vzťahov je, že jeho aktéri nechcú zo svojich stanovísk ustúpiť ani o kúsok a kompromis považujú za prehru. Prehnane vysoké nároky a neochvejné presvedčenie o vlastnej pravde položili už na lopatky nejeden vzťah. Kompromisy, ktoré sú základom harmonického vzťahu, vie dnes robiť len málokto. Lenže úspešné partnerstvo je založené na umení robiť kompromisy. Inak zákonité zlyhá.

Mali ste od seba nereálne očakávania
Ísť do vzťahu s druhým človekom so sebou vždy nesie riziko. Problém nastáva, ak očakávame, že vzťah bude dokonalý a partner či partnerka nám budú vedieť čítať myšlienky. Podľa psychológov sú práve prehnané očakávania jedným z najväčších kameňov úrazu. Môže za to nedostatočné poznanie partnera, naše vysoké nároky či podcenenie vzájomnej komunikácie.  

Brali ste namiesto toho, aby ste dávali
Dnešná doba nás naučila, že za všetko by sme mali niečo dostať. Otázky typu: „A čo z toho budem mať? Prečo to mám robiť?“ nás sprevádzajú na každom kroku. Bohužiaľ, táto filozofia sa preniesla aj do vzťahov. Často preto, že ľudia nevedia dávať, prestanú partnerovi venovať svoj čas, pozornosť, energiu a podporu. Myslia si, že to netreba robiť, keď za to nič nezískajú. Podmienkou šťastného spolužitia dvoch ľudí je však práve nezištné dávanie. Ak to partneri zanedbajú, vzťah zákonité zlyhá.  

Nevážili ste si jeden druhého
Veľakrát vzťahy krachujú aj preto, že partneri vzťah považujú za niečo samozrejmé. V spolunažívaní absentuje vďačnosť a postupne vyprcháva aj nadšenie a radosť. Ak robíte všetko pre to, aby ste partnera potešili a nikam to nevedie, niečo nie je v poriadku. Rovnako, ak ustrniete v presvedčení, že keď sme sa už raz vzali, tak by to malo vydržať až do konca života. Lenže takto to nefunguje. Na vzťahu treba neustále pracovať a partnera oceňovať, povzbudzovať a vážiť si ho.

Dôveru ste vymenili za kontrolu
Ľudia s nedostatočnou sebadôverou svojho partnera neustále podozrievajú, obmedzujú a majú tendenciu manipulovať ho či citovo vydierať. Ak sa zo vzťahu vytratí dôvera a partneri používajú kontrolu ako nástroj udržania disciplíny a poriadku, vzťah stojí na okraji priepasti. Žiť slobodne vo vzťahu plnom kontroly a žiarlivosti totiž nie je možné. Preto nedovoľte, aby sa z vášho vzťahu vytratila vzájomná dôvera.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rozvod"

Poradňa