Zmeňte sa iba vďaka káve: Za tie pohľady okolia to stojí!

Zmeňte sa iba vďaka káve: Za tie pohľady okolia to stojí!

Niektorí odborníci tvrdia, že pitie kávy môže brzdiť chudnúci proces nášho tela, iní zastávajú názor, že jedna či dve kávy denne vašej postave neublížia. A ďalší dokonca tvrdia, že káva vás môže zbaviť niekoľkých nadbytočných kilogramov bez väčšej námahy – reč je o takzvanej kávovej diéte!

Princípy

Kávová diéta je založená na poznaní, že kofeín urýchľuje metabolizmus, teda vďaka tejto látke bude vaše telo spaľovať viac kalórií. Udáva sa, že vďaka kofeínu sa rýchlosť metabolizmu zvýši o 10% oproti normálu a u ľudí, ktorí neboli zvyknutí piť kávu, to môže byť ešte viac. Takže váš organizmus v podstate „chudne“ sám a vy sa nemusíte takmer vôbec namáhať.

Diéta spočíva v pití asi piatich šálok (200 ml) kvalitnej kávy. Pozor, káva musí byť bez akýchkoľvek dochucovadiel ako cukor či mlieko, nebodaj šľahačka. Pri dodržiavaní kávovej diéty treba tiež myslieť na pitný režim, pretože káva pôsobí odvodňujúco. Dopĺňanie dostatočného množstva tekutín je teda nevyhnutné! Samozrejmosťou je, že si treba päť šálok kávy rozdeliť na celý deň, nárazovým pitím väčšieho množstva kávy si môžete ublížiť.

Riziká
Tak ako všetky diéty aj kávová diéta má svoje riziká. Určite nie je vhodná pre kohokoľvek, vyhýbať sa jej musia najmä osoby so srdcovocievnymi chorobami. Medzi nevýhody kávovej diéty zaiste patrí nepekné zafarbenie zubnej skloviny (čistite si zuby po každej šálke kávy, alebo si aspoň dajte žuvačku bez cukru), problémy so spánkom (pozor na pitie kávy neskoro večer), zvýšená činnosť srdca, kolísanie hladiny cukru v krvi, dehydratácia (predchádzať jej treba dostatočným prísunom tekutín), tráviace problémy a iné ťažkosti.

Nie je však určite vhodná na dlhý čas!

Možno ju držať týždeň či dva. Je dobrá na naštartovanie sa pred zmenou životného štýlu, pretože vám pomôže pomerne ľahko zhodiť zopár kilogramov, čo je dobrá motivácia na začiatok.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

 

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa