Zo stroskotaných vzťahov sa naučíte TOTO! Posledný bod je vážne na zamyslenie!

Zo stroskotaných vzťahov sa naučíte TOTO! Posledný bod je vážne na zamyslenie!

S rozchodom v nejakej podobe sa stretol určite každý. Spočiatku rozchod vnímame ako niečo negatívne, no nie je to vždy tak. Psychológovia vravia, že po určitom čase si dokážeme uvedomiť a pripustiť, že sa za ním skrýva aj poučenie. Dôležité je nájsť ho a využiť v budúcnosti.

Budete viac počúvať svoju intuíciu
Možno ste niekde hlboko vo svojom vnútri dávnejšie tušili, že niečo nie je v poriadku, no pre pokoj vo vzťahu ste sa snažili tieto myšlienky potláčať. Teraz však viete, že nabudúce by ste mali svoju intuíciu počúvať viac, pretože by vás uchránila pred zdĺhavým neriešením problémov.

Na čo si dávať pozor a nerobiť to
Možno ste spravili niečo, čím ste váš vzťah pochovali. Neuvedomovali ste si, že by to mohlo partnera zraniť. Skôr ste konali ako uvažovali. Rozchod vám otvorí oči a vašu empatiu.  V budúcom vzťahu už budete múdrejší, všímavejší a ohľaduplnejší.

Pochopíte, že nie je namieste tolerovať niečo, čo sa vám nepáči a s čím nesúhlasíte
Medzi základné piliere každého zdravého vzťahu patrí tolerancia. Netreba si ju však zamieňať so slepou poslušnosťou a súhlasiť aj s tým, čo je vám proti srsti. Tolerovať neznamená obmedzovať sa. Keby ste vo vzťahu jednoznačnejšie vyjadrili, čo sa vám nepáči, možno by ste skôr dokázali riešiť problémy. Dnes už viete, že v budúcnosti nebudete tolerovať nič, čo by vás zraňovalo.

Zistíte, čo od partnera chcete
Po rozchode už viete, čo vám vo vzťahu prekážalo, čím vás partner frustroval a práve vďaka tomu máte teraz jasnejšiu predstavu, koho alebo čo vo vzťahu hľadáte. Stroskotaný vzťah vás dokáže naučiť, kedy a ako robiť kompromisy, kedy na niečom trvať a kedy zas ustúpiť.  

Rozchod neznamená, že ste sa vzdali
Mnohí ľudia si myslia, že iba slabosi sa vzdávajú, a preto neraz zotrvávajú vo vzťahoch, ktoré sú nešťastné či nefunkčné. Často iba preto, aby nemuseli byť tí, ktorí niečo ukončia. Sú ochotní vzťah ukončiť, ak to urobí ako prvý ten druhý partner. Prežitý rozchod vás naučí, že keď vás niečo robí nešťastným a vy odídete, neznamená to, že ste sa vzdali, ale že si vážite samých seba a nenecháte sa opakovane vystavovať situáciám, ktoré vám ubližujú.

V krízových situáciách sa viete zmobilizovať a nájsť v sebe vnútornú silu
Zotrvávať v zlom vzťahu alebo ho ukončiť chce naozaj veľa vnútornej sily. Stroskotaný vzťah vás naučí spoliehať sa na seba, hľadať vnútorné zdroje, o ktoré sa môžete v ťažkých situáciách oprieť. Ukáže vám, že sa dokážete za seba postaviť a že z takéhoto boja viete vyjsť silnejší ako kedykoľvek predtým.

Žiť single je lepšie ako žiť v nešťastnom vzťahu
Nevydarený vzťah vás naučí ešte jednu dôležitú vec. Uvedomíte si, že byť single nie je vôbec nič hanlivé a je to neporovnateľne lepšie riešenie, ako zostať v nešťastnom vzťahu. Mnohí váhajú nad rozchodom a neurobia k nemu krok, pretože sa boja zostať sami. Lenže vo vzťahu sa trápia a nedokážu si ho vychutnať. Ocitnú sa medzi dvoma mlynskými kameňmi, ktoré pomaly rozomieľajú ich dušu.     

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rozvod"

Poradňa