Zoznam dôležitých skríningových testov: Tieto kontroly nesmiete zanedbať!

Zoznam dôležitých skríningových testov: Tieto kontroly nesmiete zanedbať!

Náklady na zdravotnú starostlivosť rastú alarmujúcim tempom. Aj preto by ste si mali zapísať tento zoznam bežných skríningových testov. Poproste svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, aby vám pomohol udržať si zdravý životný štýl.

Zatiaľ, čo niektoré z týchto testov nemajú priamo diagnostický charakter, umožňujú lekárom odhadnúť zvýšené riziko vzniku niektorých chorôb a ochorení. Niektoré z týchto testov sú špecifické pre určitý vek, no ak máte v rodinnej anamnéze konkrétne ochorenia, ako je rakovina hrubého čreva, prsníka alebo skorý nástup osteoporózy, je potrebné prediskutovať vaše možnosti so svojím lekárom a určiť, čo je pre vás najlepšie.

Glykémia nalačno
Diabetes typu II. je na vzostupe. Tento test je rozhodujúci pre stanovenie rizika vzniku tohto ochorenia. Test meria množstvo glukózy alebo cukru v krvi.

Lipidový profil
Tento test zhodnotí váš celkový cholesterol, a to LDL cholesterol tiež známy ako lipoproteín s nízkou hustotou (alebo zlý cholesterol) a HDL lipoproteín s vysokou hustotou (alebo dobrý cholesterol) a hodnotu triglyceridov tiež prostredníctvom vzorky krvi. Odporúča sa, aby základná skúška bola vykonaná, keď človek dovŕši dvadsať rokov. Ak sú výsledky v norme, všeobecne sa odporúča vyšetrenie opakovať každých 5 rokov alebo podľa odporúčania lekára.

Krvný tlak
Dvadsať percent ľudí na svete trpí vysokým krvným tlakom. Mnoho z týchto postihnutých má problémy asymptomatického charakteru, nepozoruje žiadne vonkajšie príznaky. Ak ste mali v minulosti závraty, bolesti hlavy alebo poruchy videnia, neváhajte a kontaktujte svojho lekára.

Pap test

Mnohé ženy často zanedbávajú túto životne dôležitú skúšku, aspoň raz za rok. Je dôležité si uvedomiť, že rakovinu krčka maternice môžeme vyliečiť a testovanie je na vynikajúcej úrovni. Navyše, často je bez príznakov.

Skríning rakoviny kože
Rakovina kože je častou formou rakoviny. Jej včasná diagnóza je nevyhnutná pre prežitie, a to najmä s malígnym melanómom. Každá nemocnica a dermatológovia raz ročne vykonávajú bezplatné testy kože a znamienok na podporu informovanosti.

Hustota kostí
Tento test je odporúčaný pre všetky ženy vo veku nad 65 rokov. Avšak, test môže byť vykonaný aj oveľa skôr, ak žena trpela anorexiou, reumatoidnou artritídou alebo iným ochorením, ktoré môže zvýšiť riziko osteoporózy.

Skríning štítnej žľazy
Na testy štítnej žľazy by mal ísť každý človek nad 35 rokov. Bohužiaľ, jej znížené hodnoty spôsobujú príznaky úzkosti, depresie, únavy, poruchy spánku, zmeny hmotnosti, ktoré môžu byť zle interpretované ako iné ochorenia.

Kolonoskopia
Rakovina hrubého čreva je druhou najčastejšou smrteľnou formou rakoviny, po rakovine pľúc. Základná kolonoskopia sa vykonáva obyčajne vo veku 50 rokov alebo skôr, ak sa vyskytla v rodine  rakovina hrubého čreva. Ide o celkom nepohodlné vyšetrenie, ktoré sa však dá zvládnuť.

Tiež je veľmi dôležité mať prehľad o vašich očkovaniach. Ak ste neboli očkovaná proti tetanu posledných 10 rokov, požiadajte o to svojho lekára. Ako si stojíte so svojimi testami a preventívnymi prehliadkami vy?

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa