Práve ich ohrozuje nový koronavírus najväčšmi. Keby sa nakazili, priebeh ochorenia by mohol mať fatálne následky. Preto sa od nich izolujte. No aj keď to myslíte dobre, mnohí sa môžu cítiť nechcení a odlúčení od sveta.

Dajte za ich osamelosťou bodku. Verte, možno to aj na diaľku, nemusíte ich pri tom objať. Dajte im vedieť, že na nich nezabúdate, aj keď ste museli obmedziť stretnutia na minimum. Mnoho starých ľudí trpí. Uväznení vo svojich bytoch či v domoch si môžu myslieť, že vám už na nich nezáleží. Presvedčte ich, že ich chcete len chrániť. Ide to aj bez toho, aby ste ich prišli navštíviť.

Zatelefonujte im
Zdvihnite mobil a vytočte ich číslo hoci aj každý deň. Nič jednoduchšie teraz nemôžete pre svojich starých rodičov urobiť. Verte, stačí aj niekoľkominútový telefonát. Vy budete vedieť, že sú v poriadku, oni sa budú tešiť, že vás počuli. Myšlienka, že vás budú počuť aj zajtra, pozajtra či o týždeň, ich zahreje na duši.

Náš tip!
Mnohí seniori prežívajú zvyšok svojho života v domovoch dôchodcov, iní ležia v nemocnici. V oboch prípadoch ich rozhodne nemôžete navštíviť, telefonáty sú však nielenže dovolené, ale priame žiaduce. Myslite na to!
Dobre urobíte, ak sa v rodine dohodnete, kedy zavoláte svojim starkým. Môžete sa striedať v pravidelných intervaloch, veď telefonovať nemusíte len vy, ale aj vaši súrodenci či deti. Dôležité je, aby neboli telefonáty pre starých rodičov obmedzujúce.

Starší ľudia môžu izoláciu prežívať najhoršie.
Zdroj: Shutterstock
Starší ľudia môžu izoláciu prežívať najhoršie.

Nakúpte im
Nakúpte im a nákup položte pred dvere, je to to najlepšie, čo pre nich môžete v súčasnosti urobiť. Nebudú musieť chodiť do preplnených obchodov ani sa vystavovať riziku nákazy. Platí to najmä pre dôchodcov, ktorí už sú menej vitálni a majú problém s chôdzou. Ak bývate od svojich rodičov či starých rodičov ďaleko a neviete im pravidelne vypomáhať s nákupmi, poproste niektorého z ich susedov. Verte, že nájdete ochotného človeka, ktorému neurobí problém urobiť nákup navyše.