Dnes matky väčšmi uvažujú o podmienkach výchovy a materstvo si viac uvedomujú, zhodujú sa sociológovia. V komerčne prajnej dobe sa taktiež svojim deťom snažia dať čo najviac, často najmä to, čo kedysi samy nemali.

Tabu sa zmenilo na voľbu
Na druhej strane stoja tie, o ktorých sa predtým „nehovorilo“. Ženy odmietajúce rodinu sa v minulých režimoch dusili v morálnom vákuu, dokonca aj také, ktoré zato samy nemohli. Dnes je našťastie situácia iná a ženy o sebe voľne rozhodujú, aj keď štát a spoločnosť ich naďalej zahŕňa predsudkami.

Dôvody sú rôzne
… a otázkami. Prečo sa rozhodli byť bezdetné? Dôvody sú rôzne - od obáv z tehotenstva, pôrodu, zhoršenia fyzičky či straty nezávislosti cez závažnejšie veci ako osobná či spoločenská zodpovednosť v prípade partnerskej či finančnej neistoty až po univerzálnejšie hrozby ako politické smerovanie sveta či stav životného prostredia.

s
Zdroj: Shutterstock

„Materstvo je isto niečo nádherné, ale asi aj veľmi náročné. Matky majú môj veľký obdiv, no priznám sa, že ja by som to nezvládla. Napriek tomu som šťastná a venujem sa záľubám – ručným prácam a kreatívnemu klubu, v ktorom si skvele rozumieme a som tam naozaj šťastná,“ napísala nám čitateľka Lenka K. (40). „Rozhodla som sa nebyť matkou. Najskôr som nemala tú potrebu a neskôr som zhodnotila, že už by som na deti nemala nervy. Napriek tomu som šťastná a nie, neľutujem,“ odkazuje čitateľka Erika D. (45).