Čomu kedysi verili ľudia?

Miniľudia
V 17. a 18. storočí vedci verili, že v spermiách sa nachádza už kompletne vyformovaný človek, ktorý v ženinom lone iba „podrastie“. Ženy považovali len za ľudské inkubátory. Neskôr sa objavil názor, že pôvod života je v ženskom tele a spermia má za úlohu prebudiť ho k životu.

Démoni zo zeleniny
V staroveku ľudia verili, že démoni sa ukrývajú takmer všade, napríklad aj v zelenine. Preto ju (najmä ružičkový kel), rezali do kríža, lebo si mysleli, že práve guľky ružičkového kelu ukrývajú maličkých zlých démonov.

Mŕtvi môžu ožiť
Aby zostal mŕtvy naveky vo svojom hrobe, ľudia urobili pred pár storočiami všeličo. Počnúc dlhými pohrebnými rituálmi až po vkladanie amuletov do hrobov. Verili, že keď nebude mať nebožtík v hrobe obľúbený predmet, zobudí sa. Možno aj z toho vznikli povery o živých-neživých či o upíroch.

Ak dieťa plakalo ako o život, pripisovali len zlej výchove.
Zdroj: Shutterstock
Ak dieťa plakalo ako o život, pripisovali len zlej výchove.

Deti sú bez citu
Kedysi sa tradovalo, že deti do istého veku necítia bolesť. Toto tvrdenie sa obhajovalo tým, že ich mozog ešte nie je dostatočne vyvinutý. Preto sa všetky medicínske zákroky u detí robili bez anestézie. Ak dieťa plakalo ako o život, pripisovali len zlej výchove.

Zvieratá na súde
Naši predkovia tvrdili, že aj zvieratá sú zodpovedné za svoje skutky, tak prečo by nemali byť súdené? Preto mohli v minulosti zvieratá predviesť pred súd so skutočným právnikom a sudcom. Mohli byť uvrhnuté do väzenia aj popravené. Najhoršie na tom boli mačky, lebo mali byť pravou rukou diabla.

Aj zvieratá boli súdené, mohli byť uvrhnuté do väzenia aj popravené.
Zdroj: Shutterstock
Aj zvieratá boli súdené, mohli byť uvrhnuté do väzenia aj popravené.

Zem je plochá
Spočiatku ľudia verili, že Zem je plochá doska. Názor zmenili až v druhej polovici 6. storočia. Dôkazom presvedčenia o guľatosti Zeme je symbol zemegule s krížom navrchu, ktorý odráža Kristovu moc nad svetom.

Diablova hudba
V kostoloch sa nemohla hrať niektorá hudba. Presnejšie - išlo o určitú kombináciu nôt, lebo mohla privolať diabla! Ak niekoho prichytili, ako zakázané melódie hrá, šupli ho do väzenia.