Magické rituály a povery
Naši predkovia až do 6. storočia pred Kristom mŕtvych spaľovali. Slovania pripisovali ohňu očistnú úlohu. Po rokoch sa tradícia pretransformovala na pálenie sviečok počas Dušičiek. Smrť bola už oddávna spojená s mágiou. Rituálmi chceli dušu mŕtveho vyprevadiť na druhý svet. Spočiatku išlo o hlučné zábavy a honosné hostiny, až neskôr sa rituál zmenil na dôstojné lúčenie.

Podľa kňaza a etnografa Krištofa Chorváta, ľudia podľa mnohých znamení predpovedali, kedy zomrú. Ak pri chorom svieca horela temno, alebo keď sa neďaleko jeho príbytku ozval kuvik či sova, bolo jasné, že niekto zomrie. Znamením včasnej smrti bol aj vŕzgajúci nábytok. Temným znamením hodiny, ktoré zastali, či obraz alebo zrkadlo, ktoré sa miere pohlo alebo spadlo zo steny.

dušičky
Zdroj: Shutterstock

Ťažké umieranie
Človeka, ktorý mal smrť na jazyku, ukladali predkovia na zem. Plačky okolo tíško plakali a modlili sa. Ak sa mu zomrieť „nedarilo“, pil špeciálny odvar z levandule. Po poslednom vydýchnutí nebožtíkovi okamžite zatvorili oči, lebo inak by vraj mohol so sebou „zobrať“ aj niekoho iného. Nasledovala očista.