Na ich výrobu nepotrebujete nič viac ako nadrobno nasekané byliny, ktoré zalejete vodou a necháte odstáť. Podľa dĺžky a spôsobu lúhovania si takto pripravíte prekvasený vodný výluh, nálev, macerát, odvar či extrakt. Ten potom zriedite s odporúčaným objemom vody a použijete. Cenné látky v nich obsiahnuté pôsobia ako hnojivo, ktoré bunkám rastlín dodá pevnosť, zásobí ich dusíkom, prípadne draslíkom alebo zlikviduje zárodky hubových chorôb.

Hnojivo rovnomerne rozsypte po celej zatrávnenej ploche v odporúčanom množstve. Vhodné je na to použiť špeciálny rozmetávač alebo sypací vozík.
Zdroj: shutterstock.com
Hnojivo rovnomerne rozsypte po celej zatrávnenej ploche v odporúčanom množstve. Vhodné je na to použiť špeciálny rozmetávač alebo sypací vozík.

Univerzálny recept na hnojivo

Potrebujete 10 litrov dažďovej vody, 1 kg čerstvej vňate alebo 200 g sušenej byliny. Po premiešaní nechajte 2 týždne lúhovať. Potom preceďte a použite. Odporúčaný pomer na riedenie pozostáva z 1 dielu hnojivého koncentrátu a z 20 litrov vody.

Všestranný pŕhľavový pomocník

Pŕhľava dvojdomá v zmesi s pŕhľavou malou vytvoria výborné hnojivo i postrek proti voškám na ružiach. Ak si z nej pripravíte prekvasený vodný výluh, poslúži ako zdroj živín, pomôže riešiť chlorózu listov, zlepší aktivitu pôdy. Pozberajte kilogram vňate pŕhľavy a hneď čerstvú ju nasekajte nadrobno do nádoby, kde sa bude lúhovať. Zalejte 10 litrami vody a nechajte deň odstáť. Pred aplikáciou výluh preceďte a použite neriedený.

Fytoterapia nie je zlá, ale s rastlinkami treba narábať opatrne.
Zdroj: Profimedia.sk

Podľa pravidiel fytoterapie si môžete vyrobiť:

  • Prekvasený vodný výluh: Rastliny nechajte v nádobe naplnenej dažďovou vodou kvasiť 2 až 3 týždne pri dennom premiešavaní.
  • Kvasný vodný výluh: Časti rastlín nechajte v dažďovej vode na slnku máčať 2 až 3 dni.
  • Nálev: Rastliny máčajte v horúcej vode najmenej 24 hodín.
  • Odvar: Rastliny po 24-hodinovom namáčaní v teplej vode povarte na miernom ohni asi 20 minút.
  • Macerát: Kvety rastlín máčajte v studenej vode asi 3 dni tak, aby nezačali kvasiť, potom ich sceďte.
  • Extrakt: Zvlhčené kvety alebo súkvetia pokrájajte alebo rozmixujte, prelisujte cez jemné sitko či plátno a extrakt zlejte do fliaš.