Keď pominú silné mrazy, prvosienky pokojne môžete vyložiť na balkón. Farebné zátišie vytvoríte z druhov, ktoré kvitnú v rovnakom období. Vhodné sú napríklad veternice, modrice a narcisy. Môžete ich ponechať v pôvodných črepníkoch alebo ich vysaďte spoločne do misy či debničky.

Jarné potešenie

Latinský názov prvosienok je primula, čo znamená prvý a poukazuje na skoré kvitnutie. Kvetinárstva už začiatkom roka ponúkajú veľký výber rôznych farebných variácií tejto jemnej, ale neprehliadnuteľnej rastliny. Vznikli šľachtením divorastúcich druhov, ich pôvodná farba je žltá. Nové odrody s krásnymi veľkými kvetmi, ktoré pribúdajú každý rok, majú výrazné farby, sú biele, krémové, oranžové, ružové, červené, bordové, modré či modrofialové. Raritou nie sú ani viacfarebné, existujú odrody s poloplnými alebo plnými kvetmi.

V interiéri
Zdroj: archív, shutterstock
V interiéri

V interiéri

Tieto rastliny sú v prvom rade určené na pestovanie v byte, prípadne na balkóne. Pri nákupe si všímajte, či má rastlina nasadené kvetné puky. Čím viac ich je, tým lepšie. Skontrolujte aj listy, ktoré musia mať sviežu zelenú farbu, nesmú byť zvädnuté ani zožltnuté. Ak je substrát úplne preschnutý, rastlinu radšej nekúpte. Po poliatí sa zvädnuté listy síce zväčša spamätajú, kvetné puky však nemusia rozkvitnúť a odpadnú.