Aromatická jarná bylinka je obľúbenou jarnou pochúťkou zvierat, najmä medveďov, ktoré si ňou po zimnom spánku prečisťujú žalúdok, črevá i krv. Rastie vo vlhkých lesoch, pri potokoch a na svahoch, najradšej v polotieni, kde vytvára husté koberce a šíri okolo seba silnú cesnakovú vôňu. Nenápadné biele kvety sa objavia koncom mája alebo až v júni. Po odkvitnutí listy rýchlo zvädnú a neostane po nich ani stopy. Nové vyrastú z cibuliek až o rok, preto ich nepremeškajte.

Wild,Garlic,(allium,Ursinum),In,Female,Hand.,Woman,Holding,Bunch
Zdroj: Shutterstock

VAROVANIE!
Nepomýľte si medvedí cesnak s prudko jedovatou konvalinkou, ktorá rastie v rovnakom čase. Konvalinka má listy lesklé zospodu, listy medvedieho cesnaku sa lesknú zhora. Ľahko ho rozoznáte aj podľa cesnakovej vône, keď prstami pošúchate listy.

Dokonalá očista
Medvedí cesnak je jemnejší ako kuchynský a má trocha iné zloženie, no takisto obsahuje silice so zlúčeninami síry a značné množstvo jódu a vitamínu C. Zbierajú sa listy, vňať i cibule. Medvedí cesnak prečistí nielen obličky a močové cesty, ale aj celé telo. Vyplaví škodlivé látky, pomáha pri prechladnutí, podporuje chuť do jedla a je dobrou prevenciou artériosklerózy a srdcovo-cievnych ochorení. Čerstvá šťava lieči ťažko sa hojace rany a akné. Vyskúšajte ho na jarnú omladzovaciu kúru.