Ak ste posledné týždne trávili za počítačom oveľa dlhší čas ako pred vypuknutím pandémie koronavírusu, môžete byť od počítača závislá. Četovanie, hranie hier, ale aj vyhľadávanie informácií či online nákupy sa môžu stať drogou a vy neustále potrebujete ďalšiu a ďalšiu dávku. Preto sa aj nadmerné trávenie času pred počítačom alebo s mobilom v ruke zaraďuje medzi tzv. nelátkové závislosti.

Kybervzťahy
Stačí, ak pričasto kontrolujete statusy na sociálnych sieťach a môžete o sebe povedať, že ste závislá. Nadmerné četovanie, esemeskovanie, sledovanie sociálnych sietí a profilov či nahrávanie svojich statusov je závislosť, s ktorou by ste mali skončiť alebo sa ju aspoň snažiť obmedziť. Čas, keď ste museli povinne sedieť doma a stretávať sa len cez monitor počítača, je už našťastie za nami.

Produktívny home office vyžaduje určitú disciplínu.
Zdroj: Shutterstock

Ako zistíte, či ste závislá?
+ Zabíjate čas zverejňovaním každého okamihu zo života (fotka dnešnej večere, nový lak na nechtoch alebo aspoň status o tom, že máte nanič deň). Neustále vylepšujete svoj profil, komentujete cudzie príspevky, vešiate stovky fotografií či donekonečna prezeráte profily kamarátov.

  • Viackrát denne kontrolujete internet a striehnete, kto napíše niečo nové.
  • Aktívne vyhľadávate nových internetových kamarátov, aj keď ich máte už stovky.
  • So svojimi problémami za zverujete internetovým priateľom a nie blízkym ľuďom.
  • Ste nervózna, ak vaše statusy nikto nekomentuje alebo vám niekto neodpovedá.

Prečo vzniká závislosť od kybervzťahov? Lebo ľudia na internete sú náchylní rozprávať o sebe otvorenejšie aj po krátkej známosti. Majú pocit, že sú si bližší, ako to v skutočnosti je.