Ako prvé začnú zo zeme vykúkať jarné cibuľoviny, liesky a brezy vypustia jahňady, v trávniku rozkvinú sedmokrásky… Príroda sa pomaly prebúdza a prvé jarné lúče vás zlákajú do záhrady. Priam nabádajú, aby ste zobrali do ruky rýľ a motyku. Nedajte sa však oklamať a skroťte svoju nedočkavosť, sneh a mráz ešte môžu poriadne prekvapiť dokonca aj v apríli. Sledujte dlhodobú predpoveď počasia, či nehrozia nejaké anomálie. Nie je vhodné sadiť do zmrznutej pôdy, ale ani do rozbahnenej dažďom.

Okrasná záhrada
Zdroj: archív, shutterstock
Okrasná záhrada

Okrasná záhradka

Ak je už jasné, že mrazy pominuli, začnite sa venovať stromom a kríkom. Uvoľnite ihličnany, ktoré ste pred zimou zviazali špagátom. Ak ste niektoré stromčeky a kríky chránili ochrannou textíliou, odbaľte ju. Každú drevinu dôkladne prezrite. Odrežte suché, poškodené a odumreté konáre.

Ak chcete zasadiť nové okrasné stromy a kríky alebo niektoré presadiť inam, ideálny čas začne byť od marca až do apríla. K novým stromčekom zatlčte kolíky, aby ich vietor nepolámal alebo nevyvrátil. Marec je ideálny aj na sadenie ruží a živých plotov. Ak je pôda suchá a neprší, po zasadení ich dôkladne polejte.

Trvalkové záhony
Zdroj: archív, shutterstock
Trvalkové záhony

Trvalkové záhony

Podľa uváženia sa začnite od konca februára venovať jarnému upratovaniu. Odhrňte ruže a trvalky, rozviažte bambusy a uvoľnite trsy. Zo záhonov vyhrabte staré lístie, vytrhajte burinu, ktorej sa darilo aj v zime. Pôdu zľahka skyprite, ak treba, zapracujte do nej trocha kompostu. Na zamulčovaných záhonoch obnovte vrstvu mulču. Zrežte okrasné trávy, z papradia ostrihajte suché listy. Vysaďte nové trvalky. Staršie husté trsy porozdeľujte a rozsaďte. Ostrihajte plamienky, ktoré kvitnú v lete. Postupujte radšej pomalšie a podľa počasia.